X
MEB’den ‘Öğretmenlik Meslek Basamakları Sınavı’ hakkındaki argümanlarla ilgili cürüm duyurusu

MEB’den ‘Öğretmenlik Meslek Basamakları Sınavı’ hakkındaki argümanlarla ilgili cürüm duyurusu

ABONE OL
Kasım 12, 2022 09:54
MEB’den ‘Öğretmenlik Meslek Basamakları Sınavı’ hakkındaki argümanlarla ilgili cürüm duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan yazılı açıklamada, kimi yayın organlarında ve toplumsal medya hesaplarında yer alan Öğretmenlik Meslek Basamakları yazılı imtihanının şaibeli olduğu, öğretmenler ortasında, imtihan sorularının elden ele dolaştığı, birtakım sendikaların imtihan kitapçığı dağıttığı ve imtihanda çıkan soruların dağıtıldığı argümanları üzerine harekete geçildiği belirtildi.

Açıklamada, gerçeğe ters argümanları yayan şahıslar hakkında hata duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

Bakanlıkça Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen cürüm duyurusu dilekçesinde, “Söz konusu palavra haberlerin hedefinin, meslek basamaklarında ilerlemek isteyen ve Meslek Basamakları yazılı imtihanına bu gayeyle başvuran en az 600 bin öğretmenin zihninde imtihan ile ilgili kuşku ve tasa yaratmak olduğu hususu her türlü izahtan varestedir. Bu savların kimler tarafından yayıldığı konusunun Cumhuriyet Başsavcılığınızca yapılacak incelemeler sonucunda tespit edilebileceğini düşünüyoruz” tabirlerine yer verildiği bildirildi.

Şikayet dilekçesinde ayrıyeten, öğretmenler ortasında kelam konusu imtihana olan ilginin bu kadar yüksek olmasının birtakım çevrelerin rahatsızlığına neden olduğuna, bu çevrelerce imtihana müracaat yapılmaması istikametindeki davetlerin karşılık bulmaması üzerine, imtihana müracaat yapan öğretmenlerin zihninde imtihanın güvenirliği hakkında kuşku doğurmak üzere gerçeğe alışılmamış ve dayanaksız argümanlar yayılmaya başlandığına işaret edildiği belirtildi.

Bu tezlerinin rastgele bir somut desteği olmadığına, sırf söylentiler üzerinden imtihan hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığına dikkat çekilen dilekçede, “Sınava girmek için müracaatta bulunan öğretmenler ortasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır” değerlendirmesinin yer aldığı kaydedildi.

Yapılan cürüm duyurusunda, palavra haberi yayan bireyler tarafından halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma cürmü işlendiğinin belirtildiği açıklandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP