ÖSYM 2022 KPSS-Ön Lisans için branş bazında sıralamaları paylaştı... Branş bazında sıralama nedir, neden değerli? - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
ÖSYM 2022 KPSS-Ön Lisans için branş bazında sıralamaları paylaştı… Branş bazında sıralama nedir, neden değerli?
31 okunma

ÖSYM 2022 KPSS-Ön Lisans için branş bazında sıralamaları paylaştı… Branş bazında sıralama nedir, neden değerli?

ABONE OL
Kasım 11, 2022 16:54
ÖSYM 2022 KPSS-Ön Lisans için branş bazında sıralamaları paylaştı… Branş bazında sıralama nedir, neden değerli?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu İşçi Seçme İmtihanı (KPSS) akabinde adayların imtihan sonuçlarına nazaran branş bazında sıralamaları merak ediliyordu. ÖSYM tarafından yapılan duyuru sonrasında 2022 KPSS branş sıralamaları açıklandı.

ÖSYM’DEN BRANŞ BAZINDA SIRALAMA DUYURUSU

ÖSYM’den yapılan açıklamada “2022 Kamu İşçi Seçme Sınavı’na (2022-KPSS Ön Lisans) katılan adayların imtihan sonuçlarına nazaran branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday Süreçleri Sistemi’ne yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme hedefiyle oluşturulmuş; kendileri ile tıpkı alanda imtihana giren öbür adaylar ortasında kendi muvaffakiyet durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa doküman niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler temel alınır. Branş bazında sıralama süreçleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili süreçlerin yapıldığı tarih prestijiyle etkin olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih prestijiyle sistemde etkin eğitimi gözükmeyen adayların ise müracaatta belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.” denildi.

KPSS BRANŞ SIRALAMASI NEDİR?

Branş bazında sıralama süreçlerinin, yerleştirme süreçlerine hiçbir tesiri bulunmamaktadır.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme emeliyle oluşturulmuş; kendileri ile tıpkı alanda imtihana giren başka adaylar ortasında kendi muvaffakiyet durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmet olup bunun dışında rastgele bir gayeyle kullanılmamalıdır. Adayların, güncellenen branş bazında sıralamaları bu konular çerçevesinde incelemeleri gerekmektedir.

Branş Bazında Yapılan Sıralamalara Mezuniyet Durumu Alanı hem “Mezun” hem de “Okuyor” Olan Adayların Dâhil Edilmesi

ÖSYM sisteminde, adayların eğitim bilgisindeki mezuniyet durumu alanı “Okuyor” ve “Mezun” olmak üzere iki kategoride tutulmaktadır.

ÖSYM branş bazında sıralamaları oluştururken varsa YÖKSİS kaynaklı ÖSYM sisteminde bulunan eğitim bilgisini, YÖKSİS kaynaklı bir eğitim bilgisi yoksa müracaat esnasında adayın bildirmiş olduğu eğitim
bilgisini kullanmaktadır.

Başvuruda bulunan adaylardan, branş bazında sıralamaların hesaplandığı sırada eğitim bilgisindeki mezuniyet durumu alanı “Okuyor” olan adayların tercih periyodunda mezun olması durumunda ilgili
alan “Mezun” olarak sisteme yansıyacak ve bu adayların tercih hakkı olacaktır.

Bundan ötürü mezuniyet durumu alanı “Mezun” olan adayların yanı sıra “Okuyor” olan adayların da branş bazında sıralamaya dâhil edilmesi gereklidir. Böylece dâhil edilmediği takdirde ortaya çıkacak olan “adayların kendilerini gerçekte olduğu sıradan daha ileride görmesi durumu” engellenmiş olmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP