SON DAKİKA HABERİ: EYT'de yıl ve prim koşulu olacak mı? Bakan Alim'den açıklama - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
SON DAKİKA HABERİ: EYT’de yıl ve prim koşulu olacak mı? Bakan Alim’den açıklama
29 okunma

SON DAKİKA HABERİ: EYT’de yıl ve prim koşulu olacak mı? Bakan Alim’den açıklama

ABONE OL
Kasım 12, 2022 01:54
SON DAKİKA HABERİ: EYT’de yıl ve prim koşulu olacak mı? Bakan Alim’den açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dakika haberi! Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin tenkit ve sorularını yanıtladı.

Bakan Alım, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme konusunda, “İki kaidesi kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Bayanlar için 20, erkekler için 25 kaidesini yerine getirdikleri vakit onlar da bundan istifade edecekler. Herkesi kapsayan bir düzenleme, hudut koyan bir düzenleme değil.” dedi.

Görüşmelerin sunum kısmında EYT ile ilgili yaptığı, “Şu anda yaş kuralını kaldırırsak prim gün sayısı ve hizmet mühleti tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var.” açıklamasını anımsatan Alım, şöyle konuştu:

“EYT konusunda çok açık söyledim. Bugün 1,5 milyon civarında dediğim sayı; haziranda aldığımız bilgi. Bu sayı yıl sonu prestijiyle değişir. Zira orada neye bakıyoruz? Prim gün sayısına. Kimi milletvekillerince ‘prime takılanlar’ üzere bir şeyin oluşacağı söylendi. Prime takılanlar olmayacak. Neden olmayacak? Zira o günkü, 8 Eylül 1999 öncesi prim gün kuralını değiştirmiyoruz; 5000 ve 5400.

Bu, makûs senaryoları başınızdan silin. O denli bir şey yok. Bugün bu arkadaşlar yıl sonu prestijiyle emekli olabilecek olanlar, bu düzenlemeyi yaptığımızda emekli olacak da geriye kalan yaklaşık 4 milyon insan ne olacak? İki koşulu kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Bayanlar için 20, erkekler için 25 koşulunu yerine getirdikleri vakit onlar da bundan istifade edecekler. Yani yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, hudut koyan bir düzenleme değil. Zannedersem bu açıklamalarım kâfi olmuştur.”

Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP