X
Tarihi mezar taşını bahçe duvarında kullanmışlar

Tarihi mezar taşını bahçe duvarında kullanmışlar

ABONE OL
Kasım 12, 2022 02:30
Tarihi mezar taşını bahçe duvarında kullanmışlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli’nin Çivril ilçesinde arazi hafriyatında bulunup daha sonra bahçe duvarında kullanıldığı tespit edilen eski mezar taşı muhafaza altına alındı.

AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni ve kaya fotoğrafları üzerine araştırmalar yapan Ümit Şıracı, Özdemirci Mahallesi’nde bir bahçe duvarında eski mezar taşının olduğu bilgisi üzerine Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz ile birlikte bölgeye gitti.

İnsan yüzü figürü olduğu görülen mezar taşı ile kimi kemik kesimleri Müze Müdürlüğü takımlarına teslim edilmek üzere koruma altına alındı.

Şıracı, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık yarım metre büyüklüğündeki mezar taşının uzmanlarca M.S. 4-6. yüzyıllara ilişkin olabileceğinin değerlendirildiğini söyledi.

Mezar taşını Beycesultan Hafriyat Başkanlığına teslim ettiklerini tabir eden Şıracı, “Üzerinde bir yazı yok. Büsbütün insan yüzlü bir taş. Örnekleri Moğolistan, Altay, Kazakistan’ın belirli bölgelerinde görülüyor. Oradaki kültürün buralara taşınması enteresan. Yapılacak çalışmalarla ne olduğu kesin olarak ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.

Şıracı, bu cins yapıtların kurtarılması için saha çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini kelamlarına ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP