X
Türkiye’de 10 ayda 17 bin sarsıntı meydana geldi

Türkiye’de 10 ayda 17 bin sarsıntı meydana geldi

ABONE OL
Kasım 12, 2022 10:00
Türkiye’de 10 ayda 17 bin sarsıntı meydana geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AFAD Lideri Yunus Sezer, Türkiye’de Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege Bölgesi Graben Sistemi olmak üzere 3 ana fay sınırı ile 485 faal fay bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin neredeyse her noktasında zelzele riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve üzeri büyüklükte sarsıntı üretme potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’de yılda ortalama 24 bin sarsıntı olduğunu aktararak, “2022’de, bugüne kadar 17 bin civarında ve son bir ayda 2 binin üzerinde sarsıntı ölçümlemesi yapıldı. O da bu coğrafyada sarsıntılara ne kadar maruz kaldığımızı gösteriyor” dedi.

“BÜTÜN VİLAYETLERİMİZDE 1443 SARSINTI İSTASYONUMUZ VAR”

AFAD’ın hem Türkiye hem de komşu ülkelerdeki zelzeleleri anlık olarak takip ettiğini söyleyen Sezer, “Bütün vilayetlerimizde 1443 zelzele istasyonumuz var. Avrupa’da istasyon sayısı bakımından 2’nci sıradayız. Çok faal formda ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim sarsıntı takip yerimiz var. Orada da arkadaşlarımız 7 gün 24 saat çalışma ve çözümlemeler yapıyor. Anlık olarak herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

KENT MERKEZİNDEN FAAL FAY GEÇEN VİLAYET SAYISI 24

AFAD’dan edinilen bilgiye nazaran, Kuzey Anadolu Fay Çizgisi ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6’şar, Doğu Anadolu Fay Sınırı’nda 4 ve başka faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin direkt kent merkezinden etkin fay geçiyor. Ayrıyeten 80’den fazla ilçe de direkt faal fay sınırları üzerinde bulunuyor.

Bu vilayetler Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

KUZEY ANADOLU FAY ÇİZGİSİ, ANADOLU’YU UÇTAN UCA SARIYOR

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Kuzey Anadolu Fay Çizgisi, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’ne kadar uzanıyor.

Doğu Anadolu Fay Sınırı’nın da Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi ortasında yaklaşık 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Ege Bölgesi Graben Sistemi olarak isimlendirilen fay sistemi ise Batı Anadolu’da yaklaşık 120 bin kilometrekarelik alanda yer alıyor.

YILBAŞINDAN BERİ 4 VE ÜZERİ BÜYÜKLÜKTE 128 ZELZELE YAŞANDI

Türkiye’de son bir ayda meydana gelen 2 bini aşkın zelzeleden 13’ü, 4 ve üzeri büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’de yaşanan sarsıntının büyüklüğü ise 5,1 olarak kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan yaklaşık 17 bin sarsıntının 128’i, 4 ve üzeri büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki sarsıntılar çoğunlukla Ege Bölgesi, Doğu Anadolu Fay Sınırı ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında ağırlaştı.

Ayrıca Türkiye ve yakın etrafında 1900’den bugüne kadar 6,5 ve üzeri büyüklükte 85 zelzele meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede önemli can ve mal kaybına neden oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP