FTX borsasından tek çıkış noktası olarak görülen Tron, borsada çok pahalandı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
FTX borsasından tek çıkış noktası olarak görülen Tron, borsada çok pahalandı
36 okunma

FTX borsasından tek çıkış noktası olarak görülen Tron, borsada çok pahalandı

ABONE OL
Kasım 11, 2022 14:06
FTX borsasından tek çıkış noktası olarak görülen Tron, borsada çok pahalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Investing.com – FTX borsasının likitide krizine girerek çekim süreçlerini durdurmasının akabinde Tron CEO’su Justin Sun, Sam Bankman-Fried ile bir mutabakat yaparak borsadan bir acil çıkış kapısı açtı. Fakat bu çıkış epey maliyetli gözüküyor.

Justin Sun, FTX’in bu haftaki çöküşünün akabinde devreye girdi ve FTX ile bir muahede yaptı. FTX CEO’sunun da teyit ettiği üzere bu mutabakat kapsamında dün borsa kullanıcılarının varlıklarını Tron ekosistemine dahil tokenleri TRON (TRX), Bittorent (BTT), JUST (JST), Sun (SUN) ve Huobi Token (HT) ile takas etmelerine müsaade verildi.

Tron, mutabakat kapsamında borsaya 13 milyon dolar gönderdi. Bu hareket, TRX’in borsada dün %3780 oranında muazzam bir artışla 2,5 dolara kadar yükselmesine neden oldu. Varlığın gerçek bedeli ise şu an 0,057 dolar. FTX borsasında sıkışan yatırımcıların önemli TRX talebi karşısında primlenen kripto para, ilerleyen saatlerde geriledi, fakat şu anki 0,29 dolar fiyatıyla öbür borsalardan yaklaşık %500 primli fiyatlanmaya devam ediyor.

FTX kullanıcılarının varlıklarını, şu an tek çıkış noktası olarak görülen TRX’e dönüştürmesi, varlıklarının değerli bir kısmından vazgeçtiğinin bir göstergesi. Çünkü kullanıcılar, aktüel duruma nazaran ortalama 0,29 dolar fiyatından aldıkları TRX’leri, başka borsalarda lakin ortalama 0,057 dolardan satabilecek.

Bu durum gösteriyor ki kullanıcılara yüksek fiyattan TRX satan taraf FTX ve Justin Sun, bu operasyonunun kâr edenleri oldu. Öbür yandan mevcutta FTX’te TRX tutan kullanıcılar, varlıklarını yüksek fiyattan satabilirler lakin elde edecekleri kârları -borsadan çıkış olmadığı için- akıbeti belirli olmayan bir platformda kalmış olacak.

Yazar: Günay Caymaz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP