Kripto paralarda ön satış furyasının ayak sesleri - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Kripto paralarda ön satış furyasının ayak sesleri
6 okunma

Kripto paralarda ön satış furyasının ayak sesleri

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 21:47
Kripto paralarda ön satış furyasının ayak sesleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Türkiye’de yatırımcılar hem pay senedi hem de kripto paralarda yapılan halka arz/ön satışları sevdi. Borsa İstanbul’da pay senedine yatırım yapanların sayısı 5 milyonu aşarken bu artışta halka arzlara katılmak isteyenlerin büyük katkısı var.

Özellikle arzlarda eşit dağıtıma gidilmesi daha fazla pay almak isteyenlerin tanıdıkları ismine hesap açmaları yatırımcı sayısını üst taşıyor. Son yıllarda gerçekleştirilen halka arzlar sonrasında pay fiyatının soluksuz yükselmesi doğal olarak buraya olan ilgiyi artırdı. Fakat son yapılan arzlarda bu ‘büyü’ bozulmuşa benziyor. Bunda aylardır piyasanın genelinde yaşanan satış baskısını da göz arkası etmemek gerekiyor.

Bitcoin artışıyla yine hızlandı

Hisse senedi tarafında durum böyleyken boğa devirlerinde Türkiye’deki yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiği kripto para piyasalarındaki ön satışlar tekrar canlanmaya başladı.

Kripto paraların amiral gemisi olan Bitcoin’in yeni yılla birlikte istikametini üste çevirmesi ön satışların yine gündeme gelmesini sağladı.

Yeni yıla 16 bin 565 dolar düzeylerinden başlayan Bitcoin, 14 Nisan’da 31 bin dolar düzeyine kadar çıktı. Yani Bitcoin’in bedeli yaklaşık 4.5 ayda yüzde 85’in üzerinde yükseldi. Kasım 2021 tarihinde görülen tarihi doruğun akabinde kriptolarda tam bir fırtına başlamıştı ve birçok alt coinde kayıp doruklarına nazaran yüzde 95’i aşmıştı.

Bitcoin’de yaşanan toparlanma eğilimi ve bu gelecek aylara yönelik yeşeren umutlarla kripto paralarda yapılan ön satışlar tekrar gündeme geldi. Icodrops’un datalarına nazaran mayıs ayında yapılan 15 ön satıştan projeler 181.5 milyon dolarlık finansman sağlandı.

Nisan ayında da yeniden 15 ön satış yapılırken yılın en fazla ön satışı 24 süreç ile mart ayında gerçekleşti. Yılbaşından bu yana yapılan 73 ön satış ile kripto projeleri toplam 850 milyon dolarlık finansman elde etti. Tabi bu ön satışların tamamı kişisel yatırımcılara yapılmıyor. Bu fiyatın içerisinde büyük fonların projelere sağladıkları kaynak da var. Yılın en büyük finansmanını ocak ayında tamamlanan ön satışta 5ire aldı.

5ire yaklaşık 1 ay süren satış sürecinde 221 milyon dolar finansman aldı. 123.7 milyon dolarlık yatırım alan Arbitrum ise bu yılın en çok konuşulan coinleri ortasında yer aldı. 52 milyon dolarlık finansman alan SUI bir öbür en çok konuşulan coin. Borsalarda 0.1 dolardan satılan SUI, 1.72 dolara kadar çıktı ve son olarak 1 dolar düzeylerinden süreç görüyor.

Finans > Kripto Para

HABER İÇERİĞİ : Dünya

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP