10 Kasım matemi gazetelerin tarihi manşetlerinde: Bir güneş söndü - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
10 Kasım matemi gazetelerin tarihi manşetlerinde: Bir güneş söndü
21 okunma

10 Kasım matemi gazetelerin tarihi manşetlerinde: Bir güneş söndü

ABONE OL
Kasım 10, 2022 04:48
10 Kasım matemi gazetelerin tarihi manşetlerinde: Bir güneş söndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk’ün 10 Kasım sabahı saat 9’u 5 geçe vefatı sonrası Türk basını en hüzünlü manşetlerini o gün attı. Ulusal gazeteler yıldırım (ikinci) baskılarıyla Ata’nın vefat haberini okurlarına duyurdu.

Atatürk’ün ebediyete intikalini, Ulus Gazetesi, “Kurtarıcını ve En Büyük Evladını Kaybettin. Türk Milleti, Sen Sağol”, Tan Gazetesi, “Babamızı Kaybettik”, Cumhuriyet Gazetesi, “Atatürkümüzü Kaybettik”, Kurun Gazetesi: “Atatürk Öldü. Türk Milleti Sen Sağol”, Son Posta Gazetesi: “Türk Milleti Ulu Şefini, İnsanlık Büyük Evladını Kaybetti” manşetleriyle haberleştirdi.

Büyük matemin yer aldığı tarihi gazeteleri yurdun dört bir yanından toplayan Gürkan Gürbüz, 10 Kasım tarihli gazetelerden oluşan koleksiyonunu “Tarihin Matem Sayfaları” ismiyle sergiliyor. Gürbüz, 10 Kasım tarihli gazeteleri toplama merakının Atatürk sevgisinden ötürü başladığını söyledi.

Atatürk’ün vefatından naaşının 1953’te Anıtkabir’e nakline kadar olan süreçteki 10 Kasım tarihli tüm gazeteleri topladığını belirten Gürbüz, şöyle konuştu: “Atatürk’ün fotoğraflarını çocukken ders kitaplarının kapaklarında görüyordum. Bir gün elime geçen eski 10 Kasım tarihli gazeteden etkilenerek, kendimi 10 Kasım gazeteleriyle sınırlamak kaydıyla bu koleksiyona başladım. Süreç içerisinde evvel ulusal sonra mahallî seviyede çıkan gazeteleri topladım. Daha sonra Atatürk’ün vefatının akabinde düzenlenen merasimlerin fotoğraflarını biriktirmeye başladım.”

10 Kasım tarihli gazete koleksiyonunun çocuklarına bırakacağı en büyük miras olduğunu söz eden Gürbüz, “Bu manalı koleksiyonu bugün biz sergiliyoruz. Bizden sonra bu sergiyi evlatlarımız açsın istiyorum” dedi.

İşte 10 Kasım matemi gazetelerin tarihi manşetleri…

10 KASIM MATEMİ MANŞETLER

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP