X
Balıklar Neden Aşağı Bakarak Yüzüyor?

Balıklar Neden Aşağı Bakarak Yüzüyor?

ABONE OL
Kasım 13, 2022 09:47
Balıklar Neden Aşağı Bakarak Yüzüyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir süredir balıkların hareketlerini inceleyen bilim insanları balıkların aşağı bakarak yüzdüklerini fark etti. Bu hareketlerinin sebebini anlamak isteyen bilim insanları zebra balıklarını incelemeye aldı. Araştırmanın detayları için…👇

Kaynak: https://www.independent.co.uk/climate…

Bilim insanları balıkların yüzerken neden aşağıya baktıkları sorusuna bir cevap buldu.

Northwestern Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, bunun nedeninin akıntıya karşı yüzdüklerinde onları stabilize etmeye yardımcı olması olduğunu doğruladı. Balıklar nehir yatağına bakarak yüzdüklerinde yönü ve hızlarını daha iyi anlarlar. Etraftaki diğer balıklara, bitkilere veya sudaki çalı çırpıya odaklanmak onlara yanlış bir yön duygusu verebiliyor.

Araştırmacılar bunu hareket etmeyen bir tren vagonunda oturmaya benzetiyor.

Yanınızdaki tren hareket ettiğinde siz de hareket ediyormuş gibi hissettiğiniz durumu mutlaka bilirsiniz, bu da tam olarak ona benziyor. Diğer trenden gelen görsel işaret o kadar güçlü ki, diğer tüm duyularınızın size hareketsiz oturduğunuzu söylediği gerçeğini geçersiz kılıyor. İşte bu, balıklarda incelenen fenomenin tıpatıp aynısıdır. Etraflarında birçok yanıltıcı hareket hareket olduğu için onlar da en güvenilir sinyalleri almak adına yere bakıyorlar.

Araştırmacıların açıklamasına göre son zamanlarda balıkların altlarında gerçekleşen hareketlere, üstlerindeki hareketlere göre daha fazla tepki verdiği keşfedildi.

Bu nedenle de bunun arkasındaki gizemi ve sebebini anlamak istediler.

Doğal yaşam alanları balıkların beyinlerinin ve davranışlarının evrimini şekillendirdiği için organizmanın geliştiği bağlamı araştırmak adına asıl kaynağı araştırmaları gerektiği düşünüldü.

Çalışma, incelemeyi laboratuvarda yapmak yerine zebra balıklarını Hindistan’daki doğal ortamlarında incelemeye odaklandı. Araştırma ekibi, zebra balıklarının yaşadığı sığ nehirlerin bulunduğu Hindistan genelinde yedi bölgeyi dolaştı. Uzaktan kumandalı bir robotik kola bağlı su geçirmez bir dalış çantası içinde 360 ​​derecelik bir kamera kullanarak, balıkları izlemek için kamerayı suya daldırdılar.

Bu yöntem araştırmacılara balıkların gözünün nereye baktığını öğrenme bakma fırsatı verdi. Yani balık ne görürse onlar da bunu görüyordu.

Bu çalışma aynı zamanda, zebra balığı beyninin doğal ortamının ve mekânsal olarak değişen yüzme davranışının simülasyonlarını tek bir hesaplama modelinde birleştiren ilk çalışmadır.

Bu modeli analiz eden araştırmacılar, ileriye yüzerken aşağı bakmanın bir akıntıya karşı yüzerken olduğu gibi balığın kendi kendini dengelemesine yardımcı olmak için de geliştirdiği bir davranış olduğu sonucuna vardılar.

Ekip, laboratuvara geri döndüğünde, LED ışığı kullanarak zebra balığının hareketlerini tekrar izlediler.

Balıklar geniş bir görüş alanına sahiptir. Bu yüzden insanlar gibi etrafa bakmak için gözlerini hareket ettirmek zorunda kalmazlar. Araştırmacılar da ışıkları kullanarak balıkların nasıl tepki vereceğini ölçtüler. Balıklar tankın dibinde ışıkların hareket ettiğini gördüğünde, hareketli ışıklarla birlikte yüzdüler. Bu da, balıkların görsel sinyalleri aşağıdan aldığına dair kanıt bir başka kanıt sunmuş oldu.

Çizgilerin hareket ettiği bir video gösterildiğinde, balıklar da o çizgilerle birlikte yüzüyordu.

Balıklar sanki çizgilere yetişmeye çalışıyor gibi davranıyordu. Bu davranış deneyinde kuyruk hareketleri de sayıldı. Kuyruklarını ne kadar çok sallarlarsa, hareketli şeritlere de bir o kadar ayak uydurmak istiyorlardı.

Ekip daha sonra videolarından verileri aldı ve hareket sinyallerinin balığın beynine nasıl kodlandığına ilişkin verilerle biraraya getirdi.

Bu veri kümelerini, optik akışı (dünyanın gözlerimiz veya kamera lensleri üzerindeki hareketini) incelemek için kullanılan iki algoritma üzerinden incelemeye başladılar. Sonuç olarak, her iki ortamda da, vahşi doğada ve laboratuvarda, zebra balıklarının ileriye doğru yüzerken aşağı baktıkları sonucuna varıldı. Çevrelerinin hareketini anlamak ve dikkatini dağıtacak şeylere karşı koymak için suyun zeminini bir rehber olarak kullanıyorlar ve böylece aşağı bakarak yüzüyorlar.

Bu aslında bulundukları ortama uyum sağlamak için geliştirdikleri bir davranış.

Su yüzeyi, diğer balıklar ve bitkiler sürekli hareket ediyor. Balıklar ise bu durumun dikkatlarını dağıtmasına izin vermeyip yollarını bulmak zorunda. Nehir yatakları ise özellikle çok daha hareketlidir, bu yüzden balıklar da yollarını bulmaya yardım edecek bir özellik geliştirmiş gibi görünüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP