X
Beklenmedik Şekilde Meydana Gelen Güneş Patlaması Dünya’ya Çarparak Radyo Kesintilerine Sebep Oldu

Beklenmedik Şekilde Meydana Gelen Güneş Patlaması Dünya’ya Çarparak Radyo Kesintilerine Sebep Oldu

ABONE OL
Kasım 11, 2022 01:54
Beklenmedik Şekilde Meydana Gelen Güneş Patlaması Dünya’ya Çarparak Radyo Kesintilerine Sebep Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürpriz bir güneş patlaması, Güneşin yüzeyindeki yoğun manyetizma alanından sıçrayıp Avustralya’nın ve Yeni Zelanda’nın bazı bölgelerinde geçici bir radyo kesintisine neden oldu. Biz de bu yazımızda bu konudan bahsediyoruz.

Kaynak: https://www.livescience.com/solar-fla…

Orta kuvvette bir Güneş patlaması anlamına gelen M5 sınıfı patlama, NASA’nın Solar Dynamics Observatory isimli gözlemevi tarafından farkedildi.

Patlama, Dünya’nın atmosferini iyonize eden bir radyasyon dalgası yarattı. Güneş lekeleri, elektrik yüklerinin akışıyla oluşan güçlü manyetik alanların aniden kopmadan önce düğümlendiği Güneş yüzeyindeki karanlık bölgelerdir. Sonuçta ortaya çıkan enerji salınımı, Güneş patlamaları adı verilen radyasyon patlamalarını ve koronal kütle atılımları (CME’ler) adı verilen patlayıcı Güneş enerjisi jetlerini oluşturur. Bu seferki patlamaya bir CME eşlik etti, ancak bu jetin fırlama yönü Dünya’ya yönelik değildi.

Güneş patlaması beklenmedik bir şekilde patladı ve bilim insanlarını şaşırttı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), güneş patlamalarını yaydıkları X-ışınlarının yoğunluğuna bağlı olarak beş kategoride (A, B, C, M ve X) sınıflandırır ve her seviye bir öncekinin 10 katı yoğunluğa sahiptir.

Güneş patlamaları tarafından üretilen X-ışınları Dünya’ya ulaştıklarında üst atmosferimizdeki atomları iyonize ederler ve bir radyo karartması yaratırlar.

Patlama sırasında Güneşin aydınlattığı alanlarda radyo kesintileri meydana gelir ve şiddetine göre R1’den R5’e kadar sınıflandırılır. Bu en son patlama, orta düzeyde bir R2 kesintisine neden oldu.

Gökbilimcilerin 1775’ten beri takip ettiği Güneş aktivitesi, yaklaşık 11 yıllık bir döngüye göre yükselir ve düşer.

Güneş lekesi sayıları son dönemlerde NOAA tahminlerinin neredeyse iki katına ulaştı. Artan aktivite gezegenimize, yüksek enerjili plazma dalgaları ve X-ışını patlamaları gönderdi; bu parçacıklar Dünya’nın manyetik alanına çarparak Starlink uydularını düşürdü, radyo kesintilerini tetikledi ve Oregon kadar güney bölgelerde auroralara neden oldu.

Ve daha pek çok patlama muhtemelen önümüzdeki yıllarda Dünya’ya çarpacak.

Güneş’in etkinliğinin, tekrar azalmaya başlamadan önce, 2025’te maksimuma ulaşarak istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor. Aktivitedeki bu artış, bir Güneş fırtınası gecesinde kuzey ışıklarının normalden çok daha güneyde görülebileceği anlamına geliyor. Bunun nedeni Dünya’nın manyetik alanının, manyetik alan çizgilerini dalgalandıran ve atmosferdeki molekülleri harekete geçiren yüksek enerjili parçacıkların dalgaları tarafından hafifçe sıkıştırılmasıdır. Bu sıkışıklık daha sonra gece gökyüzünde renkli perdeler oluşturmak için enerjiyi ışık şeklinde serbest bırakır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP