X
Ruhumuz Gerçekten 21 Gram mı? Ölülerin Bedenleri Üzerinde Deneyler Yapıp Ruhlarını Tartan Adamın Hikayesi

Ruhumuz Gerçekten 21 Gram mı? Ölülerin Bedenleri Üzerinde Deneyler Yapıp Ruhlarını Tartan Adamın Hikayesi

ABONE OL
Kasım 11, 2022 08:42
Ruhumuz Gerçekten 21 Gram mı? Ölülerin Bedenleri Üzerinde Deneyler Yapıp Ruhlarını Tartan Adamın Hikayesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Öldüğünüzde ruhunuz bedeninizden ayrılır ve bedeniniz 21 gram kaybeder.’ tarzında bir söylemi mutlaka duymuşsunuzdur. Peki ya bu söylemin kaynağı nedir? 1907 yılında ölüler üzerinde deney yapan bir bilim insanı, cesetlerin kaybettiği 21 gramlık ağırlığı ruhlarının ağırlığı olarak tanımladı. Gelin hep birlikte bu içeriğimize göz atalım…

Kaynak: https://www.discovermagazine.com/mind…

1907 yılında Amerika’nın Massachusetts eyaletinde yaşayan doktor ve bilim insanı Duncan MacDougall, alışılmadık bir dizi deney yaparak bilim dünyasında şaşırtıcı bulgular ortaya çıkardı.

İnsan ruhunun bir kütlesi olduğunu ve bu nedenle bu kütlenin tartılabileceğini açıklayan MacDougall, bu araştırmayı kanıtlamak için deney yapmaya karar verdi.

MacDougall, ölmek üzere olan hastalarını üzerinde terazi olan yataklara yerleştirdi ve kütle hesaplamalarına başladı.

Her hastanın yalnızca kesin ölüm saatini değil, aynı zamanda yatakta geçirdiği toplam süreyi ve nefes verme anında meydana gelen ağırlık değişikliklerini de kaydetti.

Ter ve idrar gibi vücut sıvılarının ve oksijen ya da nitrojen gibi gazların kayıplarını da hesaplamalarına dahil etti. Vardığı sonuç, insan ruhunun 21 gram olduğuydu.

MacDougall’ın deneyinin sonuçları New York Times dergisinin 1907 yılının Mart sayısında yayınlandı. Makale, MacDougall ile MacDougall’ın ölçüm tekniklerini gözlemleyen Doktor Augustus P. Clarke arasında bir tartışma yarattı.

Clark, MacDougall’ın belirlediği bu 21 gramın ölüm anında akciğerlerin kanı soğutmayı durdurarak vücut sıcaklığının hafifçe yükselmesine neden olduğunu ve bunun da cildin terlemesine neden olduğunu belirtti.

Derginin bir sonraki sayısında MacDougall, dolaşımın ölüm anında durduğunu, böylece cildin sıcaklıktaki artışla ısınmayacağını savundu. Tartışma 1907 yılının sonuna kadar sürdü ve her iki taraf da destekçiler topladı.

1911 yılında MacDougall yeni bir deneyle ruhun vücuttan ayrıldığı anı fotoğraflayacaktı. Hastaların öldükleri anda kafataslarının etrafında beliren ışığın fotoğrafını çekerek deneyi başarıyla tamamladı.

1920 yılında hayatını kaybeden MacDougall geriye sadece gerçekleştirdiği deneyleri ve deney sonuçlarını bilim dünyasına miras olarak bıraktı.

MacDougall’ın deneylerine yapılan göndermeler, Viktorya döneminden günümüze kadar popüler kültürde ortaya çıkmaya devam etti.

Ruhun 21 gram ağırlığında olduğu fikri romanlarda, şarkılarda ve filmlerde kullanıldı. Dan Brown, MacDougall’ın deneylerini The Lost Symbol adlı kitapta ayrıntılı olarak anlattı.

Akıllarda kalan tek soru, gerçekten öldükten sonra ruhumuzun bedenimizden çıkması ile 21 gram kaybeder miyiz?

Aslında kaybolan 21 gramlık ağırlığın nedeni biyolojik ölüm ve hücresel ölümün aynı anda gerçekleşmemesidir.

Beden öldükten sonra hücreler enerji üretmeye ve bu üretim esnasında da çalışmaya ve yıkıma devam eder. Ölüm sürecinde vücut kasları gevşer, bu da serbest akan idrar ve dışkının vücuttan çıkmasını sağlar.

Kan, dolaşım sisteminde hareket etmeyi durdurarak vücut ısısını aniden yükseltir ve daha fazla terlemeye neden olur.

Ölmekte olan hücreler, bakterileri uyaran ve zararlı gazların salınmasına yol açan bir dizi enzim salgılar. Bu maddelerin tümünün bir kütlesi vardır, yani ölüm sürecinde vücut bir kütle kaybı yaşar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP