Eşref Kolçak vefat edeli dört yıl oldu - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Eşref Kolçak vefat edeli dört yıl oldu
4 okunma

Eşref Kolçak vefat edeli dört yıl oldu

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 07:00
Eşref Kolçak vefat edeli dört yıl oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Asıl ismi Eşref Kolçakoğlu olan ve Erzurum’un İspir ilçesinde 28 Ocak 1927’de dünyaya gelen sanatçı, 1941’de İstanbul’a gelerek Sultanahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nde Tesviye ve Marangozluk Bölümü’nde okumaya başladı.

Oyuncu, bir devir ayakkabı tamirciliği yaptı, Kasımpaşa’da otururken marangoz dükkanı ve mobilya mağazası işletti. Çağdaş dans sanatkarı da olan Kolçak, 1944’te Atilla Revü Opereti’nde profesyonel tiyatroya başladı.

Ses Tiyatrosu’na 1945’te geçen Kolçak, Cahide Sonku’nun yönettiği ve başrolünde oynadığı 1947 üretimi “Fedakar Ana” sinemasıyla figüranlıktan oyunculuğa geçti.

Eşref Kolçak, Şinasi Özonuk’un 1953’te yazıp yönettiği birinci sineması “Affet Beni Allah’ım”da Neriman Köksal ile rol aldı ve bu sinemayla büyük çıkış yakaladı.

Özcan Hanım ile 1955’te dünyaevine giren sanatkarın oğlu Harun Kolçak tıpkı yıl dünyaya geldi.

MELODRAM VE KAHRAMANLIK SİNEMALARININ ARANILAN OYUNCUSU OLDU

Hayatı boyunca 200’e yakın sinema ve televizyon dizisinde rol alan Kolçak, “Namus Uğruna”, “Bir Sürücünün Saklı Defteri”, “Düşman Yolları Kesti” ve “Hanım” isimli kıymetli üretimlerde rol aldı.

Usta oyuncu, 1950-1960’larda melodram ve kahramanlık sinemalarının jönü olarak sinemaseverlerin önüne çıkarken, “Altar” ve “Süpermen Dönüyor” üzere fantastik Türk sinemasının değerli örneklerine de katkıda bulundu.

“Namus Uğruna” sinemasındaki aşık ve öfkeli koca “Eşref”, “Düşman Yolları Kesti” sinemasındaki “Yüzbaşı Nazım” karakteriyle gönüllerde yer edinen sanatçı, oynadığı her role ahenk sağladı.

Eşref Kolçak, Tarık Buğra’nın birebir isimli kitabından uyarlanan, Yücel Çakmaklı’nın yönettiği, Çetin Tekindor, Aydan Şener, Fikret Hakan, Kadir Savun ve Haluk Kurtoğlu üzere isimlerle rol aldığı TRT üretimi “Küçük Ağa”da canlandırdığı “Binbaşı Hamdi” rolüyle de izleyenlerin beğenisini kazandı.

Oyunculuk üzerine eğitim almayan ve “Güzel sanatların kitabı yok” diyen usta oyuncu, 1989’da Yıldız Kenter ile başrolü paylaştığı “Hanım” sinemasının çekildiği günlerde ayağı sakatlanmasına karşın çekimlere devam etti.

ÖNEMLİ ŞENLİKLERDEN MÜKAFATLA DÖNDÜ

Sanatçı, “Namus Uğruna” sinemasındaki rolüyle 1961’deki Türk Sinema Festivali’nde “En Âlâ Erkek Oyuncu” mükafatına layık görüldü, Türk sinemasına katkılardan ötürü 1989’da Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” aldı.

“Güle Güle” sinemasındaki rolüyle 2000 yılında Altın Portakal Sinema Festivali’nde “En Uygun Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü”nü kazanan Kolçak, 2003’te ise “Altın Portakal Yıldırım Önal Anı Ödülü”nün, 4. Malatya Memleketler arası Sinema Festivali’nde ise “Onur Ödülü”nün sahibi oldu.

Ünlü oyuncu 2015’te Türkan Şoray’ın direktörlüğünü üstlendiği “Uzaklarda Arama” sinemasında de rol aldı.

Eşref Kolçak, verdiği bir röportajda, mesleğine tutkusunu “Ben yatakta değil, çalışarak ölmek istiyorum” kelamlarıyla lisana getirmişti.

Aynı röportajda sanat hayatına dair açıklamalarda da bulunan usta oyuncu, “Bizim insanımız, seyrettiği sinemada kendinden bir kesim görmezse zevk almaz. Biz çok gerçekçi sinemalar yapıyorduk. Hiçbir vakit tek tip oynamadık. Çeşitli karakterlere hayat verdik. Biz, bizim insanlarımızı canlandırdık” tabirlerini kullanmıştı.

“SİNEMA, GELECEK JENERASYONLARA YAZILMIŞ CANLI MEKTUPLARDIR”

Sinemayı “gelecek nesillere yazılmış canlı mektuplar” kelamıyla tanımlayan ve Yeşilçam sinemalarını “hakiki filmler” olarak kıymetlendiren Kolçak, işindeki titizliğini ise “Beğenmediğim hiçbir senaryoda çalışmadım. Evvel senaryoyu okurum, kendimi orada bulursam oynarım. Ben rol yapamıyorum, oynuyorum” sözleriyle aktarmıştı.

Eşref Kolçak, “56 yıl kapımı anahtarla açmadım” cümlesiyle tanım ettiği evliliğinde, keyifli formda hayatını paylaştığı eşinden 9 sene sonra, akciğerlerinin su toplaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 26 Mayıs 2019’da hayatını kaybetti.

Usta sanatkarın cenazesi vasiyeti üzerine 2017’de kanser nedeniyle hayatını kaybeden müzikçi ve kelam müellifi oğlu Harun Kolçak ile eşi Özcan Kolçak’ın yanına defnedildi.

Sanatçının rol aldığı birtakım sinema ve diziler:

“Hayalimdeki Köy”, “Elim Sende”, “Uzaklarda Arama”, “İnsan Aldandı”, “New York’ta Beş Minare”, “Yalan Dünya”, “Yadigar”, “Çanakkale: Son Kale”, “Yeşilçam Denizi”, “Yeşil Işık”, “Aynalı Tahir”, “İntizar”, “Çiçek Taksi”, “Aşk ve Gurur”, “Berlin in Berlin”, “Köroğlu”, “Çalıkuşu”, “Altar”, “Küçük Ağa”, “Kahır”, “Süpermen Dönüyor”, “Namus Borcu”, “Korkusuz Kabadayı”, “Çılgınlar Cehennemi”, “Sokak Çocuğu”, Beş Kardeştiler”, “Namus Uğruna”, “Fedakar Ana” (AA)

Oyuncu,Sanat,Kolçak,Filmi,Film,Filmle,Rol,Eşref,Namus,Hayatı

Haber Kaynak : Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP