Bilim Açıklıyor: Kilo Vermek İçin Her Gün Kaç Adım Atmalısınız? - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Bilim Açıklıyor: Kilo Vermek İçin Her Gün Kaç Adım Atmalısınız?
37 okunma

Bilim Açıklıyor: Kilo Vermek İçin Her Gün Kaç Adım Atmalısınız?

ABONE OL
Kasım 11, 2022 09:12
Bilim Açıklıyor: Kilo Vermek İçin Her Gün Kaç Adım Atmalısınız?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanların kilo kaybı için önerdiği tavsiyeler arasında en başta egzersiz yapmak vardır. Günlük hayatımızda sıklıkla gerçekleştirdiğimiz yürüyüş aktivitesini kilo kaybı için gerçekleştirmemiz gereken günlük egzersize çevirebiliriz. Peki ya kilo kaybı için günlük ne kadar yürümemiz lazım? İşte cevabı…👇

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/…

Önemli not: Bu içerik kişilerin kendi kilo alma ve verme deneyimlerini içermekte olup, öneri niteliği taşımamaktadır. Eğer tetikleneceğinizi düşünüyorsanız, okumayı burada sonlandırabilirsiniz.

Vücudunuzu hareket ettirmek kalori yakmanıza yardımcı olur, bu da metabolizmanızı hızlandırır. Yürüyüş ayrıca kilo kaybı için çok önemli olan kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Yürüyüş, hem kilo vermek hem de stresten kurtulmak için bir arada çözüm sunar.

Ayrıca daha hızlı yürüdüğümüzde veya farklı arazilerde yürüdüğümüzde kas ve kemik gücümüzü artırır. Yürüyerek geliştirdiğimiz güçlü kemikler ve kaslar, yaşımız ilerledikçe kas kütlesini korumamıza yardımcı olur.

Yürüyüş yapmak, stres seviyenizi azaltır, sizi sakinleştirir ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlar… Peki ya yürüyüş yaparak nasıl kilo veririz?

Belki de kendinize “Kilo kaybı için ne kadar yürümeliyim?” sorusunu soruyorsunuzdur… İşte cevabı:

Yaktığımız kalori miktarı yürüyüş hızımıza, dayanıklılığımıza  ve yürüyüş süremize bağlıdır ve bu kalori miktarını yaşımız, sağlığımız ve kilomuz da etkiler. Yaklaşık bir saat yürümek, kalori yakmanıza ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca ortalama bir saatlik bir yürüyüş 6 bin ila 8 bin adıma tekabül eder ancak bunun kişiye göre oldukça değişkenlik gösterebileceğinin altını çizmemizde de fayda var.

Yürüyüş ile kilo kaybı için haftada en az 300 dakika egzersiz yapmanız gerekecektir.

Ancak, önerilen süre boyunca başka egzersizler yaparsanız ve buna ayrıca bir saatlik yürüyüş eklerseniz hedeflerinize çok daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Her gün 1 saat yürümek kalori yakmanıza ve dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olacaktır. Belli bir miktarda kilo vermek istiyorsanız, ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, haftada en az 300 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite almanızı önerir.

Günde 1 saat yürümek, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, birçok insan kilo verdiklerinde yağsız kas kütlesini kaybetme eğilimindedir. Yürüyüş, yağsız kas kütlesini korumanıza yardımcı olabilir, bu da kilo verme sonucunu uzun süre korumanıza yardımcı olacaktır.

Yürümek kilo kaybı için çok yararlıdır, ancak beslenmeniz kilo kaybı sürecinin başarısının anahtarıdır.

Kilo verme hedefiniz varsa, beslenmenizde kalori kısıtlaması gereklidir. Günlük yaşantınızda hem beslenmenize hem de egzersizlerinize bir düzen getirmeli ve bu iki aktivitenin birbiriyle uyumlu bir şekilde gelişmesini sağlamalısınız.

Peki günde 1 saat yürüyerek ne kadar kilo verebilirsiniz?

Kilo vermek için sürekli olarak her gün harcadığınız kaloriden daha az kalori almalısınız.  Bunu egzersiz yoluyla yaktığınız kalorileri artırarak ve tükettiğiniz kalorileri azaltarak  yapabilirsiniz. 0.45 kg vücut ağırlığının 3.500 kaloriye eşdeğer olduğu belirtilir. Bu teoriye dayanarak, haftada 0.45 kg kaybetmek için 7 gün boyunca kalori alımınızı 500 kalori azaltmalısınız.  Bu kural, vücut yağ yüzdeleri daha düşük olan veya kilo vermeyle gelen kalori harcamasındaki düşüşü hesaba katmasa da, kilo vermeyi hedefleyen çoğu insan için günde 500 kalorilik bir kalori açığı uygundur. Bu açığın bir kısmını günde 1 saat yürüyerek veya tükettiğiniz kalori miktarını kademeli olarak azaltarak elde edebilirsiniz.  Kalori alımınıza bağlı olarak, günde 500 kalorilik bir eksiklik, haftada 0,2-0,9 kg kilo kaybına yardımcı olacaktır.

Egzersiz yapmak için günlük yürümek istiyorsanız, yürüyüşünüze yavaş başlayın, sürenizi ve hızınızı kademeli olarak artırın.

İstediğiniz kadar uzun ve sık yürüyebildiğinizde yoğunluğu artırabilirsiniz.

Yeni başlıyorsanız, uzun süre hızlı yürümek sizi yorgun ve motivasyonsuz bırakabilir. Bunun yerine haftada 2 veya 3 kez 5-15 dakika rahat bir tempoda yürüyerek başlayabilirsiniz.

Yürüme sürenizi, sıklığınızı veya yoğunluğunuzu artırmaya hazır olduğunuzda yaşınızı, fitness seviyenizi ve önceki egzersiz deneyimlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP