DSÖ: Corona vefatlarında yaklaşık yüzde 90 düşüş yaşandı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
DSÖ: Corona vefatlarında yaklaşık yüzde 90 düşüş yaşandı
43 okunma

DSÖ: Corona vefatlarında yaklaşık yüzde 90 düşüş yaşandı

ABONE OL
Kasım 9, 2022 22:00
DSÖ: Corona vefatlarında yaklaşık yüzde 90 düşüş yaşandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Sıhhat Örgütü Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde Covid-19 salgınına bağlı can kayıplarında şubat ayına oranla yaklaşık yüzde 90 düşüş yaşandığını fakat varyantların artması nedeniyle salgına karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Ghebreyesus, DSÖ Genel Merkezi’nde düzenlediği çevrim içi basın toplantısında Covid-19 salgınına ait değerlendirmelerde bulundu.

Dünya genelinde Covid-19 nedeniyle şubatta 75 bin vefat rapor edildiğini anımsatan Ghebreyesus, bu sayının geçen hafta yaklaşık yüzde 90 azalarak 9 bin 400’e gerilediğini bildirdi.

Ghebreyesus, “Uzun bir yol kat ettik ve bu muhakkak optimistlik için bir neden. Lakin tüm hükümetleri, toplulukları ve bireyleri ihtiyatlı olmaya çağırmaya devam ediyoruz.” dedi.

DSÖ Yöneticisi, Covid-19’un önlenebilir ve tedavisinin mümkün olmasına karşın haftalık ortalama 10 bin kişinin salgında hayatını kaybetmesinin çok yüksek bir sayı olduğuna vurgu yaptı.

Gelişmiş ve geri kalmış ülkeler ortasında aşı olanların oranındaki farkın hala yüksek olduğunu söz eden Ghebreyesus, Covid-19’un yeni varyantlarının süratle çoğalmaya devam ettiğini kaydetti. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP