Erkeklerdeki Penisin Kadınlardaki Karşılığı Olan Klitoris, Penis ile Neden Birbirine Bu Kadar Benziyor? - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Erkeklerdeki Penisin Kadınlardaki Karşılığı Olan Klitoris, Penis ile Neden Birbirine Bu Kadar Benziyor?
29 okunma

Erkeklerdeki Penisin Kadınlardaki Karşılığı Olan Klitoris, Penis ile Neden Birbirine Bu Kadar Benziyor?

ABONE OL
Kasım 13, 2022 13:05
Erkeklerdeki Penisin Kadınlardaki Karşılığı Olan Klitoris, Penis ile Neden Birbirine Bu Kadar Benziyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba. Klitoris hakkında nedir, ne değildir ve en önemlisi de nerededir konusu cinsel sağlık yazılarında oldukça gündemde olan bir konu. Bu yazıda size klitorisin penisle neden birbirine benzediğine dair bilgileri bir arada topladım.

İyi okumalar dilerim.

Klitoris nedir?

Klitoris vajina üstünde bulunan küçük ama etkili bir noktadır aslında. Erkeklerdeki penisin kadınlardaki karşılığıdır. Ancak bu küçük nokta penisten neredeyse 2 kat daha fazla sinire sahiptir ve bu sinirler oldukça hassastır. Klitoris dışarıdan bakıldığında bir bezelye tanesi gibi görünse de toplam uzunluğu aslında bir penis kadardır.

Penisle aynıdır ancak görevleri farklıdır.

Klitorisin işlevi, kadının cinsel ilişkiden zevk almasını sağlamaktır. Bu yapının penisten farkı gelişmemiş olması ve içinde bir idrar kanalının olmayışıdır. Bu durumu ile penisle aynı kökenden gelir ancak aynı görevleri yapmak zorunda olmayan yapıdadır diyebiliriz.

Boyu mu yoksa işlevi mi tartışması klitoris için de geçerlidir.

Tıpkı penis gibi cinsel ilişkide klitorisin boyutu mu yoksa işlevi mi önemlidir sorusu tartışılmaktadır. MR ile yapılan araştırmalara göre aynı penis gibi klitorisin de boyutunun daha büyük olması alınan zevki büyük oranda etkileyeceği görülmüştür.

Bebeğin cinsiyeti androjene maruz kalıp kalmamasıyla belli olur.

Klitoris, embriyodaki genital tüberkül isimli bir çıkıntıdan gelişir. Gebeliğin ilk başlarında iki cinste de aynı olan bu çıkıntı, androjenlere maruz kalırsa uzar ve penise dönüşür; kalmazsa klitoris oluşur.

Yaş arttıkça klitoris de büyür.

Klitoris ömür boyu büyümeye devam eder. 20’li yaşlarda doğumdaki ilk halinden iki kat daha büyük olurken 40’lı yaşlarda yedi kat büyük hale gelir. Hani bezelye tanesiydi gibi dediğinizi duyuyorum. Buz dağının arka yüzüyse içeride. Dışarıda 1 cm gibi duran klitoris, içeride 20 cm’ye kadar uzanmaktadır.

Klitorisin büyümesi dış nedenlerden kaynaklanabilir.

Klitoris aşırı büyüyorsa bunun nedenleri; erkek hormonlarının fazlalığı, hormon tedavisi ya da uzun süreli klitoris mastürbasyonlarıdır. Vücut geliştirme, atletizm, halter gibi spor yapan kadınların doping amaçlı kullandığı androjenler kas kütlesini arttırır ve klitoriste büyümeye neden olabilir. Böylelikle aynı küçük bir çocuğun penisine benzer şekilde klitoris irileşip uzayabilir.

Klitoris cinsiyet değiştirme ameliyatlarında da unutulmaz.

Cinsiyet dönüştürme ameliyatlarında dahi unutulmayan bir organdır. Eğer erkek birey ameliyat ile dişi birey olmak istiyorsa cinsel organ değişim ameliyatında penis derisi ve üretrasından ayrılır. Çıkarılan deri ters çevrilir ve üst tarafı dikilip boş bir kese şekline sokulur. Bu boş kese penisin çıkarıldığı yerden içeri doğru itilerek ucu kapalı bir kese şeklinde vajina oluşturulur. Penis, makaslarla sadece klitoris kadar başı kalacak şekilde küçültülür ve kişi artık ilişkiden zevk alır hale gelir.

Klitoris sevişme esnasında ilk bakılacak yer değildir.

Klitoris yukarıda dediğimiz gibi sinir bakımından oldukça hassastır. Cinsel uyarılma olmadan dokunulursa acı duyar. Bu yüzden sevişirken ilk ondan başlamak doğru olmaz.

Sonuç olarak klitoris ile penis aynı kökenden geldiği halde sonradan farklılaşan ve ayrı görevleri olan organlardır.

İlişkide hem kadının hem de erkeğin onu daha iyi tanıması gerekiyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP