Havaların Soğumasıyla Birlikte Hassas Ciltlerin Düşmanı Geri Döndü! Cilt Döküntüsü Nedir ve Nasıl Geçer? - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Havaların Soğumasıyla Birlikte Hassas Ciltlerin Düşmanı Geri Döndü! Cilt Döküntüsü Nedir ve Nasıl Geçer?
11 okunma

Havaların Soğumasıyla Birlikte Hassas Ciltlerin Düşmanı Geri Döndü! Cilt Döküntüsü Nedir ve Nasıl Geçer?

ABONE OL
Kasım 13, 2022 04:54
Havaların Soğumasıyla Birlikte Hassas Ciltlerin Düşmanı Geri Döndü! Cilt Döküntüsü Nedir ve Nasıl Geçer?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Havaların soğumasıyla birlikte başımızın belası olan cilt döküntüleri kırmızı, iltihaplı ve bazen kuru, kaşıntılı veya ağrılı olabilir. Bakteriler, virüsler, alerjenlere ek olarak egzama, kurdeşen ve sedef hastalığı gibi durumlar cilt döküntülerine neden olabilir. Detaylar için sizleri şöyle içeriğimize alalım…👇

 “Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki bağlantılardan gelir elde edebilir’‘Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir’

Kaynak: https://my.clevelandclinic.org/health…

Cilt kırmızı, iltihaplı ve pürüzlü hale geldiğinde cilt döküntüsü oluşur. Bazı cilt döküntüleri kuru ve kaşıntılıdır, bazıları ise acı vericidir.

Virüsler, bakteriler, alerjenler ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları dahil olmak üzere birçok olgu deri döküntüsüne neden olabilir.

Hemen hemen herkes yaşamları boyunca en az bir kez cilt döküntüsü yaşar. Kaşıntılı, kızaran ve kuru bir cilde sahip olmak son derece yaygın görülen bir cilt problemidir.

Kuruyan yüz, vücut ve elleriniz için kullanabileceğiniz nemlendirici ürünler ile sizin için bir koleksiyon hazırladık. Buraya tıklayarak ürünlere ulaşabilirsiniz.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı cilt döküntüsü türü vardır:

Kontakt dermatit: Bu tür dermatit, vücudunuz sevmediği bir maddeye tepki verdiğinde ortaya çıkar. Pek çok insanın kokulara, koruyucu maddelere, nikele ve zehirli sarmaşığa alerjisi vardır. Yaygın tahriş edici maddeler arasında ise sabunlar, deterjanlar ve çeşitli kimyasallar bulunur. 

Egzama: Atopik dermatit olarak da adlandırılan egzama genellikle bebeklik döneminde ortaya çıkar ve çocuk büyüdükçe artabilir. Ailelerde genetik olarak aktarılabilir. . Astım veya alerjisi olan kişilerde de egzama olma olasılığı daha yüksektir. 

Kurdeşen: Ürtiker olarak da adlandırılan kurdeşen, kabarık, kırmızı, kaşıntılı cilt kaynaklarına neden olur. Havadaki alerjenlere veya böcek sokmalarına karşı alerjik reaksiyonunuz varsa, kurdeşen olabilirsiniz. Aşırı sıcaklık değişiklikleri ve bazı bakteriyel enfeksiyonlar da kurdeşene neden olabilir. 

Sedef hastalığı: Yaşam boyu süren bu cilt bozukluğu, kalın, pullu bir döküntüye neden olur. Döküntü genellikle dirsekler, dizler, bel, kafa derisi ve cinsel organlarda oluşur. Sedef hastalığı kalıtsal olabilir.

Cilt döküntüsü neden oluşur?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok olgu deri döküntülerine neden olabilir:  

 • Çevredeki alerjenler

 • Bakteriyel enfeksiyonlar

 • Egzama 

 • Tahriş edici kimyasallar

 • Virüsler

Cilt döküntüsü belirtileri nelerdir?

Cilt döküntüsü belirtileri, türe ve nedene bağlı olarak değişir. Döküntüler vücudun bir bölgesinde veya her yerinde gelişebilir.

 • Ciltte kuruluk

 • Kaşıntı 

 • Kabarcık oluşumu

 • Deride pullanma ve kabuklanma  

 • Kızarıklık

Cilt döküntüsü yaşama ihtimalinizi şu yöntemlerle azaltabilirsiniz:

 • Alerjenler ve tahriş edici maddeler ile temastan kaçının.

 • Cilt problemi olan kişilerle kişisel eşyalarınızı veya giysilerinizi paylaşmayın. 

 • Hafif, kokusuz, hipoalerjenik sabunlar, temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanın.

 • Bilinen bir alerjen veya tahriş edici ile temas ettikten hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Virüs ve bakterilerden korunmak günlük hayatta zordur ama sizi rahatsız ettiğini bildiğiniz alerjen ve tahriş edici maddelerden uzak durabilirsiniz.

Sebep ne olursa olsun, döküntülerin çoğu günlük yaşantınızı epey etkiler ancak bu döküntüler tedavi edilebilir.

Sebebe bağlı olarak, bazı cilt döküntüleri tedavi ile ortadan kalkar. Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları, sürekli bakım gerektiren kronik, tekrarlayan cilt döküntülerine neden olur fakat tıbbi tedaviler ağrıyı, iltihabı ve kaşıntıyı yatıştırabilir.

Bu nedenle sizin için uygun olan en iyi tedaviyi doktorunuz belirlemelidir.

Doktorunuzla döküntüye neden olan maddelerden maruz kalmayı nasıl en aza indireceğiniz hakkında konuşun. Doktorunuz, yaşadığınız semptomlarınıza ve döküntü tipinize yönelik bir tedavi planını yaratacaktır.

Sağlıklı günler!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP