Kilo Vermek İsterken Sağlığınızdan Olmayın! Çok Üşümek ve Saç Dökülmesi Yanlış Diyetin Habercisi Olabilir - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Kilo Vermek İsterken Sağlığınızdan Olmayın! Çok Üşümek ve Saç Dökülmesi Yanlış Diyetin Habercisi Olabilir
14 okunma

Kilo Vermek İsterken Sağlığınızdan Olmayın! Çok Üşümek ve Saç Dökülmesi Yanlış Diyetin Habercisi Olabilir

ABONE OL
Kasım 13, 2022 05:24
Kilo Vermek İsterken Sağlığınızdan Olmayın! Çok Üşümek ve Saç Dökülmesi Yanlış Diyetin Habercisi Olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğru şekilde kilo almak ya da kilo vermek için sağlıklı beslenmeyi destekleyen bir diyet listesini takip etmemiz gerekir. Yanlış diyet programları sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer diyet yaparken sürekli açlık hissediyorsanız ya da kilo alıp vermekte zorlanıyorsanız yanlış yolda olabilirsiniz. Peki, size önerilen bir diyetin doğru olup olmadığını nasıl anlarsınız? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Sürekli acıkıyorsanız yanlış giden bir şeyler olabilir.

Diyet programınızı takip ederken gündüzleri çok az yiyip gece saatlerinde açlığınızı bastırmak için küçük kaçamaklar yapıyorsanız programınızda bir şeylerin ters gittiğini söyleyebiliriz. Gün içinde vücudunuzun alması gereken kalori miktarını karşılayamadığınızda açlık krizleri yaşayabilirsiniz. Ortaya çıkan bu krizler sizi bir anda sağlıksız besinler tüketmeye itebilir. Bu durumun önüne geçmek için diyet listenizin günlük enerji ve besin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek özelliklere sahip olup olmadığını gözden geçirmelisiniz.

Kendinizi enerjik hissetmiyorsanız demir eksikliğiniz olabilir.

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, gün içerisinde yapmak zorunda olduğunuz işleri tamamlamak için kendinizde yeterli enerjiyi bulamıyorsanız diyet programınız demir içeren besinlerle yeteri kadar desteklenmiyor olabilir. Enerji kaybını ortadan kaldırmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu demir miktarını takviye etmeniz gerekir. Diyet listenizi gözden geçirerek sizi doğru yönlendirecek bir uzman eşliğinde beslenme listenizi oluşturabilirsiniz.

Yanlış diyet programları psikolojik sorunlarınızı tetikleyebilir.

Diyet programınızı takip ederken gitgide aksi, huysuz ve hayattan keyif almayan birine dönüştüğünüzü hissetmek; yanlış bir diyet listesini takip ettiğinizi gösterebilir. Beslenme programınız Omega-3 gibi yağ asitleri, vitamin ve minerallerle desteklenmiyorsa depresyon gibi sağlık sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda diyet listenize vitamin ve mineral açısından zengin besinleri eklemeniz gerekir. Ayrıca diyetinize serotonin hormonunun salgılanmasını destekleyebilecek karbonhidratlar ekleyerek yanlış beslenmeden kaynaklanan psikolojik sorunları hafifletebilirsiniz.

Sindirim problemleriniz varsa lifli gıdaların tüketimi artırılabilir.

Eğer doğru bir diyet programını takip ediyorsanız sindirim sisteminizin düzenli bir şekilde çalışması gerekir. Diyet sırasında ishal veya kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri yaşamaya başladıysanız bu durum, beslenme düzeninizde bazı hataların olduğuna işaret edebilir. Bu sorunu çözmek için beslenme listenize bol lif içeren gıdaları dahil etmeniz yararlı olabilir. Lifli gıdalar bağırsakların çalışmasını kolaylaştırarak sindirim sistemini düzenler, ödem ve toksin gibi zararlı maddelerin vücudunuzdan hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur.

Yoğun saç dökülmesi vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Saç dökülmesi, yanlış beslenmenin en sık rastlanan belirtileri arasında yer alır. Bir diyet programını takip ederken saç dökülmelerinizin arttığını fark ettiyseniz beslenme düzeninizde bir şeylerin ters gittiğini söyleyebiliriz. Aşırı saç dökülmeleri B12 eksikliğine işaret edebilir. Vücudunuz sağlıklı yağ asitlerini alamadığında saç dökülmesi ve cilt problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Beslenme listenize saç ve cilt sağlığınızı koruyan antioksidanların yanı sıra A, C, E, D vitaminlerini içeren besinleri de ekleyerek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Diyet yaparken sürekli üşüme hissediyorsanız karbonhidrat içeren gıdaları daha fazla tüketebilirsiniz.

Üşümek, yanlış uygulanan diyet programlarının habercisi olabilir. Karbonhidrat ihtiyacınızı yeteri kadar karşılamayan beslenme programı uygulamanız sürekli üşüme hâlinde olmanıza sebebiyet verebilir. Vücut ısınızı ayarlayan mekanizmaların düzenli çalışmasını sağlamak için diyet listenizin karbonhidrat açısından zengin besinler içerdiğinden emin olmanız gerekir.

Hızlı kilo kaybediyorsanız beslenme programınızda aksaklıklar olabilir.

Kilo verme konusunda sabırsız olmak ve diyet programlarından mucize beklemek yapılan en yaygın hatalar arasında yer alır. Aç kalarak hızlıca verilen kilolar, yağdan çok kas ve su kaybına yol açabilir. Metabolizmaya bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte haftada ortalama 1 veya 1.5 kilogram verilmesinin ideal olduğu söylenebilir. Diyet yaparken sağlıksız ve çok hızlı bir şekilde kilo kaybına uğradığınızı gözlemliyorsanız beslenme programınızı gözden geçirmeniz faydalı olabilir.

Sağlıklı bir diyetin yanında sıkı bir egzersiz programı uygulamak formda kalmanızı kolaylaştırabilir.

Sadece beslenme düzeni oluşturmak, formda kalmanız için yeterli olmaz. Besin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir diyet programının yanı sıra düzenli olarak spor yapmanız da gerekir. Size uygun bir egzersiz programı diyetle birlikte hedefinize daha hızlı ulaşmanıza destek olabilir. Özellikle sabah erken saatlerde yapılan egzersiz vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmanızı destekler. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir şekilde kilo verirken sıkılaşmanıza ve daha dinç hissetmenize de yardımcı olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP