X
“Aman Benim Başıma Gelmez” Demeyin: Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Adım Adım Yapılacaklar

“Aman Benim Başıma Gelmez” Demeyin: Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Adım Adım Yapılacaklar

ABONE OL
Kasım 15, 2022 04:36
“Aman Benim Başıma Gelmez” Demeyin: Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Adım Adım Yapılacaklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Telefonunuzun üstüne çay ya da kahve döküldüyse, sıvı ile teması sırasında neler yapılmalı, biliyor olmalısınız. Panikle suya düşen telefonu kullanılamaz hale getirmekten çekinebilirsiniz. Gelin, suya düşen telefona neler yapılmalı sırayla anlatalım…

1. Telefonu bir an önce sudan çıkarın ve kapatın.

Su ile temas eden telefona sıvı birçok yerinden yayılmaya başlayabilir. Bu nedenle telefonun kısa devre yapma tehlikesi vardır. Telefonu sudan çıkarttıktan sonra hemen kapatmalısınız ki bu tehlikenin önüne geçelim. Telefonunuzun kuruduğundan emin olmadan açmamalısınız.

2. Hemen ardından bataryayı çıkarmalısınız.

iPhone kullanıcılarının ne yazık ki böyle bir seçeneği yok. Bu madde diğer telefon kullanıcıları için uygun olabilir. Bataryayı çıkarıp kurulamanız gerekir.

3. SIM kartı çıkarın.

SIM kartınızı da çıkarıp temiz bir mendille kurulamalısınız. Diğer yandan telefonunuzun dışında da ıslak yer kalmayacak şekilde kurulamaya çalışın.

4. Telefonunuzu tamamen kurulayın.

Telefonunuza takılı olan harici donanımları -kulaklık, hafıza kartı, ekran filmleri, telefon kapları gibi- hepsini çıkarıp kurulayın.

5. Elektrikli süpürge ile kalan nemi çekin.

Bu işlemi yaparken ıslanan telefonu direkt olarak elektrikli süpürgesiyle çekmeyin. Çünkü hem elektrik çarpabilir hem de elektrikli süpürgenize zarar verebilir. Sadece kalan nemi çekmek için telefonu bölümlere ayırın ve her bölümü en az 20 dakika boyunca döndürerek çekin. Bu işlemi yaparken elektrikli süpürgenin başlığını çok yakın tutmayın.

6. Dikkat! Telefonu kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayın.

Bu yaygın bilinen bir yanlıştır. Eğer telefonunuzun iç kısımlarını kurutmak istiyorsanız bunun için elektrik süpürgesini denemek daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Kurutma makinesi suyu içeri doğru itebileceği için  elektronik parçalara zarar verecektir. Ek olarak sıcak hava telefonunuzun bazı parçalarını eritebilir.

7. Telefonunuzu pirincin içinde kurutabilirsiniz.

Telefona su döküldüğünde en çok zaman alan ve dikkatli yapılması gereken işlem kurutma işlemidir. Bu nedenle ıslaklığı ya da nemi alabilecek ‘pirince yatırma’ uygulaması da tercih edilebilir. Pirinç telefonda bulunan nemi çekerek kurumasına yardım edebilir. Bu işlem sırasında mümkünse telefondaki bütün harici donanımları çıkarmanız gereklidir. Çıkan parçaları da ayrıca pirince koymayı deneyebilirsiniz.

8. Suya düşen telefon ne kadar pirincin içinde kalmalı?

Telefonunuzu açmak konusunda ısrar etmeden en az bir gün en çok 2-3 gün boyunca pirinçte bırakmanız yararlı olacaktır. Hatta gün içerisinde birkaç kere telefonu ters çevirerek tüm bölümlerinden suyun emildiğine ikna olabilirsiniz. Sudan çıkardıktan sonraki ilk 6 saat oldukça önemlidir. Her saat başı telefonunuzu kontrol edin. Eğer yüzeyinde su varsa mendille kurulayın, elektrikli süpürgeyle tekrar nemini alın ve pirincin içine geri koyun.

9. Telefonu tamamen kuruması için güneşe ya da açık havaya koyun.

Telefonunuzu pirinçten çıkardıktan sonra kağıt havlu ya da nemi çekebilen bir bezi altına koyarak açık havaya bırakın.

10. Kuruduğundan eminseniz en az 24 saat sonra telefonunuzu açın.

Eğer açma sırasında garip sesler duyarsanız bazı parçalar bozulmuş olabilir.

11. Eğer telefonunuz açılmıyorsa…

Öncelikle şarja takmayı deneyin. Bu süreçte şarjı bitmiş olabilir. Bu ihtimali denediniz ancak hala açılmıyorsa  teknik servise başvurmakta fayda var. Telefonlarda bulunan sıvı sensörleri cihazın başına ne geldiğini incelendiğinde gösterecektir. Bu yüzden garanti vs gibi konular için yetkililere yalan söylemek işe yaramaz. Aksine olanı biteni ve yaptıklarınızı anlatın ki hızla çözülebilsin.

12. Sık sık yapılan doğru bilinen birkaç yanlıştan da bahsedelim. Bunları yaparken çok dikkat edin!

  • Mesela telefonun içini açmayı asla denememelisiniz. ‘Ben hallederim ya’cılara da emanet etmemelisiniz. Cihaz hakkında yapacağınız her işlem profesyonel olmak zorundadır. Yoksa elinizde patlar.

  • Şarj etmeden önce kuruduğundan emin olun.

  • Gerekli kurutma işlemini yapmadan hemen süpürge ile çekmeye çalışmayın. 

  • Eğer telefonunuz şekerli bir içecek ile temas ettiyse temizlenmesi ve kuruması daha zordur. Bu yüzden teknik destek almalısınız.

  • Sıcak ya da aşırı soğuk içecekler ile temas ettiyse bu su ile temas etmesinden daha tehlikeli bir olaydır. 

  • Tuzlu su döküldüyse telefonun saf su ile temizlenmesi gerekebilir. 

  • Kurutma makinesi iyi bir seçenek değildir. Telefonun bazı parçalarını eritebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP