X
FTX, Skandalı Büyürken Yayılma Endişesi Taşıyor! Türkiye’deki Kripto Borsaları Ne Durumda? Eski CEO Kaçtı mı?

FTX, Skandalı Büyürken Yayılma Endişesi Taşıyor! Türkiye’deki Kripto Borsaları Ne Durumda? Eski CEO Kaçtı mı?

ABONE OL
Kasım 14, 2022 07:06
FTX, Skandalı Büyürken Yayılma Endişesi Taşıyor! Türkiye’deki Kripto Borsaları Ne Durumda? Eski CEO Kaçtı mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen hafta kripto para borsalarında büyük skandallar izlendi ve halen yankıları sürüyor. Yankı derken, yüze tokat gibi çarpan ses dalgalarından bahsediyoruz. FTX, bir iflastan öteye geçerek büyük bir skandala dönüşürken, iflas eden şirketin istifa eden genç CEO’su da Türkiye örneklerinden hatırladığımız bir Thodex ya da bir Çiftlikbank’a benzetiliyor. Bakalım FTX skandalı neye dönüşecek? SBF hakkında kaçtı iddiaları da uçak izlemeye kadar vardı. Uzmanların yorumlarıysa çok çeşitli.

Hikaye büyük bir çekişmeyle başladı.

Binance Kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ) yatırımcısı olduğu ve en büyük rakiplerinden olan FTX’in piyasaya sürdüğü tokenlerdan kendi elinde bulunan FTT’leri satacağı sinyallerini verince, FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) hakkında ortaya atılan ‘likidite krizi’ ve ‘nakit para arayışı’ haberleri bomba etkisi yaratmıştı. 

CZ ile şirket alımı için görüşmelere başlanması ve akabinde satın almadan vazgeçilmesi ikinci darbeyi getirdi. Yetmedi son darbeyi de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ve ABD Adalet Bakanlığı, FTX hakkında soruşturma başlatması vurdu. 

Ve beklendiği gibi 11.11.2022 cuma günü FTX iflas sürecini başlattı ve FTX CEO’su SBF istifa etti. Binance CZ de ‘kademeli kripto krizi’ uyarısı yaptı.

Kripto para piyasalarında neler oldu? FTT, Bitcoin ve Ethereum’da son durum!

Bahse konu olan token FTT’nin 8 Kasım’da 22 dolar seviyesinden başlayan düşüşü 1 dolar seviyesine kadar sürdü. 

Kripto para dünyasının devi Bitcoin de hafta içinde yüzde 25’in üzerinde gerilemeyle yine 8 Kasım’da 20 bin doların üzerinden başladığı düşüşünü 15 bin 588 dolara kadar sürdürürken, 12 Kasım 2020 sonrası gördüğü en düşük seviyeye geldi. Bitcoin, 10 Kasım perşembe günü açıklanan ABD enflasyonunun beklentilerin altında kalmasıyla kayıplarını bir miktar telafi etse de FTX süreciyle haftayı yüzde 19 oranında düşüşle 16 bin 900 dolar seviyesinden tamamladı.

Bitcoin’in yaveri Ethereum da bu hafta yüzde 30’un üzerinde kayıpla bin 74  dolara gerileyerek 13 Temmuz sonrası en düşük seviyesini görürken, haftayı yüzde 18 oranında düşüşle bin 280 dolardan tamamladı.

FTX’in eski CEO’su SBF kaçtı mı?

twitter.com

FlightRadar hesabının yayınladığı bu uçuşun en çok izlenen olma nedeni, SBF’nin iflas ve istifa sonrası Arjantin’e kaçtığı iddiasıydı. Şirket merkezi olan Bahamalardan 9 bin kişinin canlı canlı izlediği uçuş ile uçak Arjantin’e gitti.

SBF, Bahamalar’dan ayrılmadığını söyledi.

SBF, Reuters’ın sorduğu ‘Arjantin’e gittiniz mi?’ sorusuna ‘nope/hayır’ cevabını verirken, özel uçak hakkında ise bilgi vermediği belirtildi.

FTX olayından en çok hangi şirketler etkilenir sorusuna cevap olarak da Fortune böyle bir şema sundu.

pbs.twimg.com

Bu da etkinin logolu hali👇

pbs.twimg.com

Bu arada Wall Street Journal haberinde de batışın nedeni olan Alameda ve FTX’in yöneticilerinin müşterilerin varlıklarının kullanıldığından haberdar olduğu belirtildi.

Kaynak: WSJ

Sosyal medyada da konuya dair ekonomistlerin görüşleri dikkat çekti.

twitter.com

Genç yaşta kazanılan servete ve siyasi ilişkilerine değinilirken,

twitter.com

Regülasyonlara da dikkat çekildi.

twitter.com

Konuya dair bilgisi olanlar detaylı sorular sorarken,

twitter.com

Hatırlayanlar da son dönemdeki tüm gelişmeleri birleştirerek, “bir ‘dot.com’ balonu mu patlıyor?” sorusunu sordular.

twitter.com

İlgi çeken bir işlem durdurma haberi de Hong Kong’dan geldi.

Kripto para borsası AAX, internet sitesinde yaptığı bilgilendirmeyle ‘sistem güncellemesi’ nedeniyle operasyonlarının geçici olarak durdurulduğu belirtirken, sistem yükseltmelerinin 7 ila 10 gün süreceğini öngörerek tüm operasyonlarını geçici olarak askıya alındı.

Uzmanlar ne diyor?

İş Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasaları Müdürü Şant Manukyan, AA’dan Muhammed Said Tanıl’a yaptığı açıklamada, kripto para piyasalarındaki krizin yaklaşık 4 aydır güven krizine dönüştüğünü belirtti. İlk olarak LUNA, sonra da ‘merkeziyetçi finans’ kaynaklı olduğunu söylediği kriz için, SBF’nin ve şirketinin usulsüz işlemlerinin de kontrolsüz düşüşü tetiklediğini belirtti. 

Manukyan, daha önce yaşanan krizlerde kurumlara kredi sağlayan SBF’nin aslen kurtarıcı olarak görüldüğünü, FTX’in sağlam görüldüğünü, sorunun tüm piyasayı etkileyecek bir şüpheye dönüştüğünü vurguladı. Ancak krizin bir düzenlemeyle ve merkeziyetsiz sistemin gerçek anlamda işlemesiyle uzun vadede güçlenmeye neden olacağını söyledi.

FTX, kriptoların yükselişini engelledi mi?

Kripto Para Uzmanı Gökçe Çalışan ise, 2022 başında 32 milyar dolar değerlemeyle 400 milyon dolar yatırım bulan FTX’in, müşterilerinin 4 milyar doları üzerinde bulunan fonu, kardeş şirketi Alameda Research’e illegal bir şekilde aktarmasıyla sistemde panik oluştuğunu belirtti. 

LUNA’yla başlayan güven krizinin domino etkisi yarattığını belirtirken, Nasdaq ve Bitcoin korelasyonunda son 2 yılda zirve görüldüğünü bunun da FTX süreciyle sekteye uğradığını belirtti.

Türkiye’deki kripto yatırımcıları için risk var mı?

Stratejist Türker Balkar da kripto sistemindeki krizi, 2008 global finansa krizine benzetirken, güven sorununun altını çizdi. Spekülasyonların henüz durulmadığını belirtirken, Türk borsalarında kullanıcıların varlıkları teminat olarak kullanılmadığından Türkiye’deki yatırımcılar için bir risk gözükmediğini de ekledi. 

FTX iflasının kontrol atına alınması halinde işlerin düzelebileceğini söyleyen Balkar, Fed’in aralık ayındaki toplantısının da kripto piyasalarında etkili olacağını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP