Google’ın eski CEO’su yapay zekâyı amaç aldı: Varoluşsal risk - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Google’ın eski CEO’su yapay zekâyı amaç aldı: Varoluşsal risk
10 okunma

Google’ın eski CEO’su yapay zekâyı amaç aldı: Varoluşsal risk

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 07:33
Google’ın eski CEO’su yapay zekâyı amaç aldı: Varoluşsal risk
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Son vakitlerin beğenilen teknolojisi olarak görülen yapay zekâ hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Daha evvel de bu teknoloji ile ilgili kaygılarını lisana getiren Google’un eski CEO’su Eric Schmidt, bu kez da yapay zekânın insanlık için varoluşsal riskleri olduğunu söyledi.

Eski Google CEO’su The Wall Street Journal’ın CEO Zirvesi’nde şunları söyledi: “Yapay zekâ ile ilgili telaşım aslında varoluşsal ve varoluşsal risk çok çok sayıda insanın ziyan görmesi yahut öldürülmesi olarak tanımlanıyor.”

Schmidt ayrıyeten, teknolojinin berbata kullanılmamasını sağlamanın hükümetlerin vazifesi olduğunu söyledi.

2001’den 2011’e kadar Google’da misyon alan, 2015’e kadar idare konseyi başkanlığı yapan Schmidt ayrıyeten ABD’de Yapay Zekâ Ulusal Güvenlik Komisyonu’na başkanlık etti.

Yapay zekâ konusunda tek dertli olan Eric Schmidt de değil. Geçtiğimiz günlerde Yapay zekâ botu ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI’nin CEO’su Sam Altman da gelişmekte olan bu teknolojinin ileride durdurulamayacak hale geleceğini ve insanlık için varoluşsal bir risk olacağını lisana getirmiş ve tıpkı Schmidt üzere bir denetleme düzeneği olması gerektiğinden bahsetmişti.

Yapay Zekâ,Schmidt,Tek

Haber Kaynak : Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP