X
Jeff Bezos Hayırda Eski Eşiyle Yarışıyor! 124 Milyar Dolarlık Servetinin Büyük Bir Kısmını Dağıtacak

Jeff Bezos Hayırda Eski Eşiyle Yarışıyor! 124 Milyar Dolarlık Servetinin Büyük Bir Kısmını Dağıtacak

ABONE OL
Kasım 14, 2022 16:18
Jeff Bezos Hayırda Eski Eşiyle Yarışıyor! 124 Milyar Dolarlık Servetinin Büyük Bir Kısmını Dağıtacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin ikinci insanı olan Jeff Bezos servetinin neredeyse yarısını bağışlayacağını açıkladı. Ünlü iş adamı 124 milyar doları küresel iklim değişimiyle mücadele başta olmak üzere çeşitli hayır işleri için harcayacak. Bezos’un hayır işlerine bu kadar ilgi göstermesinde eski eşi McKenzie

Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde CNN’e özel bir röportaj verdi.

Özellikle küresel iklim değişimiyle mücadele ve toplumsal ve siyasi ayrışmaları ortadan kaldırabilecek kişilere ve kurumlara destek olmak için servetinin büyük bir kısmını bağışlayacağını açıkladı.

Bezos son yıllarda yardım kuruluşlarına yeterli destekte bulunmadığı için eleştiriliyordu.

CNN’den Chloe Melas ile yaptığı röportajda Bezos, kendisine sorulan ‘Servetinizin çoğunu bağışlama gibi bir düşünceniz var mı” sorusuna “Evet, var” yanıtını verdi. Bezos’un açıklamaları dünya gündeminde büyük yankı uyandırdı. Bezos yapacağı bağışları ve hayır işlerini dikkatlice inceleyeceğinin ve bir “metodoloji” oluşturacağını da dile getirdi.

Bezos, hayır işlerinin stratejisini bir şirket gibi yönetmeyi hedefliyor. Yani tüm yapılan işlemler kontrol altında tutulacak.

E-ticaret ve bulut bilişim şirketi olan Amazon’a yaklaştığı gibi hayır işlerine de yaklaşacağını söyleyen Bezos, “Burada sıkıntı bu işi düzgün bir şekilde yapmak. Kolay bir iş değil. Amazon’u kurmak kolay değildi. Çok çalıştık ve çok akıllı, çalışkan takım arkadaşlarımız var. Lauren de aynı şeyleri düşünüyor, hayır işi ve işletme benzer şeyler” dedi.

Bill Gates ve eski eşi Melinda Gates’te benzer şekilde varlıklarının büyük çoğunluğunu hayır işlerine harcayacakları bir vakıf kurmuşlardı.

Bill ve Melinda Gates vakfı olarak isimlendirilen kuruluş dünya genelindeki bulaşıcı hastalıklar, küresel ısınma ve açlık gibi küresel sorunları çözmeyi hedefliyor. Direkt olarak Bill Gates ve Melinda Gates’in varlıklarıyla finanse edilen bu vakıf, zengin vakıflar listesinde bağış miktarına göre ikinci sırada yer alıyor.

Şöyle bir ayrıntı da gözden kaçmamalı: Bezos’un eski eşi McKenzie Scott geçtiğimiz haftalarda ABD’deki Kız İzcilere 84.5 milyon dolarlık bir bağışta bulunmuştu.

ABD’nin Kız İzcileri’nden Salı günü yapılan bir açıklamada, Scott’a, organizasyonun dünya çapındaki koronavirüs pandemisini kontrol etmekle ilgili çeşitli kesintilerden kurtarmaya yardımcı olmak için kullanmayı taahhüt ettiği 84,5 milyon dolarlık hediyesi için teşekkür edildi.

Scott, 2019’da Bezos’tan boşanırken topladığı 38 milyar doların bir kısmını daha öncesinde yine hayır işlerine harcamıştı.

Jeff Bezos’un ve diğer teknoloji zenginlerinin bu hayırseverlik yarışı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP