MASAK'tan FTX.com açıklaması: Askıya alındı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
MASAK’tan FTX.com açıklaması: Askıya alındı
19 okunma

MASAK’tan FTX.com açıklaması: Askıya alındı

ABONE OL
Kasım 15, 2022 03:54
MASAK’tan FTX.com açıklaması: Askıya alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para piyasalarında FTX borsasının zelzelesi devam ederken MASAK’tan da bir adım geldi.

Mali Hataları Araştırma Heyeti (MASAK) Başkanlığı, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren global kripto varlık alım satım platformunun alakalı olduğu gerçek ve hukukî bireyler nezdinde inceleme başlatıldığını duyurdu.

MASAK Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, son günlerde gerek memleketler arası gerekse ulusal basın ve yayın organlarında, FTX.com ticari unvanıyla global ölçekte faaliyet gösteren bir kripto varlık alım satım platformunun müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği konularına ait haberlere dikkat çekildi.

Söz konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlıkça, bu yükümlülerin faaliyetlerinin Başkanlık misyon ve yetkileri çerçevesinde tahlil ve incelemeye tabi tutulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Diğer taraftan, basında çıkan haberlere mevzu FTX.com ticari unvanlı global kripto varlık alım satım platformu ile alakalı olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin süreç ve faaliyetleri, FTX.com’a ait haberlerin kamuoyu gündemine düştüğü birinci andan itibaren Başkanlığımızca dikkatle takip edilmiş ve gerekli önlemler acilen alınmıştır. Bu önlemler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren global kripto varlık alım satım platformunun alakalı olduğu gerçek ve hükmî şahıslar nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen misyon ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan diğer kelam konusu bağlantılı kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları üzere yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan süreçler, 5549 sayılı kanunun 19/A unsuru kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri acilen neticelendirilerek ilgili isimli ve idari mercilerle paylaşılacaktır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP