NYT: FBI yasaklı casus programlarına eriştiğini itiraf etti - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
NYT: FBI yasaklı casus programlarına eriştiğini itiraf etti
12 okunma

NYT: FBI yasaklı casus programlarına eriştiğini itiraf etti

ABONE OL
Kasım 14, 2022 09:36
NYT: FBI yasaklı casus programlarına eriştiğini itiraf etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

New York Times, Aralık ayında düzenlenen kapalı bir kongre oturumunda FBI Yöneticisi Christopher Wray’ın FBI’ın yasaklı İsrail casus yazılım programı Pegasus için bir lisans satın aldığını itiraf ettiğini yazdı.

Wray başlangıçta güçlü telefon hackleme programının 2018’de satın alındığını argüman ederken, New York Times tarafından görülen dahili ajans dokümanları ve mahkeme kayıtları, birtakım casusların bunu kullanmayı planladığını ortaya koydu.

Mahkeme dokümanları ayrıyeten FBI’ın gelecekte Pegasus’u kullanmayı yahut emsal bir bilgisayar korsanlığı aracı kullanmayı büsbütün reddetmediğini gösteriyor.

Pegasus, kullanıcının amacın telefonunu uzaktan denetim etmesine, iletilere, şahıslara, mikrofona ve kameraya bilgisi dışında erişmesine müsaade veriyor.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçen yıl Pegasus’un geliştiricisi NSO Group’u kara listeye alarak ABD şirketlerinin onunla iş yapmasını yasaklamıştı.

Kongrenin, devlet kurumlarının Pegasus ve Phantom üzere yabancı ticari casus yazılım araçlarını kullanmasını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladığı bildiriliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP