X
Bağkur 7200 prim son dakika | Bağ-Kur prim sayısı düştü mü, 7200 prim maddeleşti mı? Esnafa erken emeklilik ne vakit çıkacak?

Bağkur 7200 prim son dakika | Bağ-Kur prim sayısı düştü mü, 7200 prim maddeleşti mı? Esnafa erken emeklilik ne vakit çıkacak?

ABONE OL
Şubat 12, 2024 18:10
Bağkur 7200 prim son dakika | Bağ-Kur prim sayısı düştü mü, 7200 prim maddeleşti mı? Esnafa erken emeklilik ne vakit çıkacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Bağkur prim sayısının 9000’den 7200’e düşürülmesi gündemde yer alan değerli bahislerden birisi oldu. Bağ-Kur yoluyla emekli olmak isteyen ve prim sayısı yüzünden emekli olamayan bireyler resmi makamlar tarafından yapılan düzenlemeleri büyük bir dikkatle takip ediyor. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, mesken bayanlarına dayanak ve Bağ-Kur prim gün sayısının düşürülmesine ait açıklamalarda bulundu. Pekala, Bağ-Kur prim sayısı düşecek mi, kaç gün olacak? İşte ayrıntılar…

BAĞKUR PRİM SAYISI 7200’E DÜŞTÜ MÜ, MADDELEŞTİ MI?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konut bayanlarına dayanak ve Bağ-Kur prim gün sayısının düşürülmesine ait açıklamalarda bulundu. Konut hanımlarına emeklilik (prim desteği), kademeli emeklilik, 3600 ek gösterge, SSK – Bağkur prim eşitlemesi üzere birçok çalışmayı kapsayan ıslahat torba yasa ile başlayacağı öngörülüyor. Emeklilere ek artırımın aşikâr olmasının akabinde Bağ-Kur’lunun gözü erken emeklilik fırsatı verecek düzenlemeye çevrildi. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Bağ-Kur’ların 9000 gün olan prim ödeme gün sayısını 7 bin 200 güne düşürme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu seçim öncesi verilen bir kelamdır. Kesinlikle yerine getireceğiz. Bütçe disiplini doğrultusunda bu adımları atacağız.” tabirlerine yer verdi.

BAĞKUR 7200 PRİM SAYISI 2024 NE VAKİT DÜŞECEK?

Bağkur prim gün sayısı düştü mü, sorusu gündemde yer almaya devam ediyor. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur emeklilik düzenlemesi ve konut bayanlarına prim dayanağına ait açıklamalarda bulundu. Emekli prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e düşürülmesine ait konuşan Bakan Işıkhan, “Onu Orta Vadeli Plan’da hayata geçireceğiz. Onda kahır yok. O kelam kesinlikle yerine gelecek lakin bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor. Bayanlara prim takviyesini de gündemimize alacağız olağan ki.” tabirlerini kullandı.

EYT EMEKLİ SAYISI 2 MİLYON

Şu anda EYT’den emekli olan emeklilerimizin sayısı 2 milyon, şu anda 16 milyon emeklimiz var. EYT kapsamında emekli olup çalışmak isteyen VE 30 gün içerisinde özel kesime dönen çalışanlarımıza takviye veriyoruz.

5 YIL EVVEL EMEKLİ OLUNABİLECEK

Bağ-Kur’lular 9000 prim günü kuralı nedeniyle Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) maddesinden faydalanamamıştı. Bağ-Kur’lu çalışanlar için bakanlık tarafından çalışma başlatılmıştı. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte Bağ-kur’lular 5 yıl evvel emekli olabilecek.

KAYNAK :Hürriyet

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP