X
Kanser artık yaşlı hastalığı değil!

Kanser artık yaşlı hastalığı değil!

ABONE OL
Şubat 13, 2024 13:41
Kanser artık yaşlı hastalığı değil!
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Son yıllarda kanser olaylarındaki artış sürat kesmiyor. Bir vakitler “yaşlı hastalığı” olarak bilinen kanserin, 1990’lardan itibaren 50 yaş altında görülme sıklığının her geçen gün arttığını belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, bu mevzuda kıymetli bilgiler verip, hayati ihtarlarda bulundu. İşte açıklamaları:

Bilimsel araştırmalar dünya çapında 50 yaşın altındaki şahıslarda kanser görülme oranının son 30 yılda yaklaşık yüzde 80 arttığını gösteriyor. Araştırmalar gençlerde bilhassa göğüs, kalın bağırsak, endometrium, pankreas ve karaciğer kanserinin yaygın görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu artışın gerisinde ise büyük oranda hareketsiz hayat ve makus beslenme alışkanlıkları yatıyor. Çocukluk çağı obezitesi, şekerli-gazlı içeceklerin tüketimi, fast-food, işlenmiş et eserleriyle beslenme ve tip 2 diyabet birinci sıralarda yer alıyor.

Her 100 kanserden 5-10’u kalıtsal

En sık görülen kanserler erkeklerde akciğer, prostat, kalın bağırsak, mide ve karaciğer; bayanlarda ise göğüs, akciğer, kalın bağırsak, rahim ağzı ve tiroit kanseridir. Her 100 kanserden 5-10’nu kalıtsal yanılgılı yine bağlı gelişmektedir. Ailede birden fazla şahısta göğüs, bağırsak, yumurtalık kanseri üzere hikayeler varsa bu durum kimi kanserlerin görülme riskini artırır. Ancak bu kansere yakalanacağınız manasını değil yalnızca riskin yükseldiği manasını taşır. Kalıtsal, yani kusurlu genlerin neden olduğu kanserler; yaşlanma, sigara içme, fazla kilolu olma, tertipli antrenman yapmama yahut sağlıklı ve istikrarlı beslenmeme üzere başka faktörlerin neden olduğu kanserlerden çok daha az görülmektedir.

HASTALIK RiSKiNi AZALTMA YOLLARI

Gençler, kanser gelişim risklerini azaltabilmek için; daha hareketli olmalı, ekran karşısında daha az vakit geçirmeli, sağlıklı beslenmeli (özellikle fast food’dan uzak durmalı), sistemli uyumalı ve sigara-alkol tüketmemeli.

Egzersiz kanser tedavisinin yan tesirlerini hafifletir

Aktif fizikî ömür kanser riski ve kanser tedavisine bağlı yan tesirleri azaltır. Araştırmalar kanser tedavilerinde fizikî olarak faal olmanın tedavilere bağlı yan tesirleri azalttığını ve daha süratli güzelleşme sağladığını gösteriyor. İdman tıpkı vakitte ömür kalitesini artırma, kaygı ve depresyonun önlenmesinde de tesirli. Sistemli yapılan hafif tempolu yürüyüşler bile kanser tedavisinin daha rahat geçmesine yardımcı olur. Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalar da antrenman yapabilir.

Kışın tedavi gören hastalara tavsiyeler

Kış günleri kanser tedavisi gören hastalar için güçlü kurallar yaratabilir. Tedavilere bağlı anemi yahut sıvı kaybı sıkıntıları yaşayan hastaların soğuk havanın tesiriyle hipotermiye yani düşük beden sıcaklığına eğilimi artar. Bununla birlikte nöropati üzere yan tesirler soğuk havanın tesiri ile daha da belirginleşebilir. Elbette teneffüs yolu enfeksiyonları, grip ve Covid-19 de bu mevsimlerde hastalar için risk oluşturabilir. Hasebiyle hastalar şu noktalara dikkat etmeli:

Soğuk havalarda dışarıda olduğunuzda şapka, atkı, eldiven ve sıcak tutan bir palto giyin. Sıcak tutan çoraplar ve eldivenler bilhassa nöropati şikayeti olanlar için kollayıcı olacaktır.

Buzlu şartlarda dolaşmak zorunda kalırsanız, uygun ayakkabılar giyin ve/veya baston yahut yürüteç üzere bir hareket yardımcısı kullanın.

Bağışıklık sisteminizi desteklemek gayesiyle taze meyve ve zerzevat tüketin, zerdeçal ve zencefil üzere baharatları yemeklerinizde uygun ölçüde kullanın. Bol sıvı tüketin ve meskende yapacağınız ıhlamur, nane ve limon içeren taze hazırlanmış kış çaylarını ölçülü olarak içmeyi ihmal etmeyin.

Kalabalık halka açık yerlerde kesinlikle maske takın.

Hangi aşıları yaptırmanız gerektiği konusunda hekiminize danışın.

Kanser,Tedavi,Yaş,Risk,Hastalar,Yan

Haber Kaynak : Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP