X
Hakkında Her Gün Konuşsak da Pek Bilgimiz Olmayan Reytingle İlgili Tüm Merak Edilenler

Hakkında Her Gün Konuşsak da Pek Bilgimiz Olmayan Reytingle İlgili Tüm Merak Edilenler

ABONE OL
Kasım 12, 2022 15:05
Hakkında Her Gün Konuşsak da Pek Bilgimiz Olmayan Reytingle İlgili Tüm Merak Edilenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Televizyon ekranlarında her gün severek izlediğimiz pek çok yapım var. Gündüz kuşağından dizilere, yarışma programlarından haberlere takip ettiğimiz her şeyin reytingini de merak ediyoruz. Peki ama reyting nasıl ölçülüyor, ölçüm cihazı her evde var mı? Reytingle ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları burada!

Her gün reytingler hakkında konuşuyoruz ama reyting nasıl ölçülüyor, kimlerin evinde reyting cihazı var, yaş grupları neler pek çoğumuz bilmiyoruz.

Türkiye’de 40 ilden 4400 haneye TV ile çalışan peoplemeter isimli ölçüm cihazı yerleştiriliyor ve merkezdeki peoplemeterda yer alan test datası aracılığıyla yaklaşık 15 dakika içinde reyting verilerinin doğruluğu test edilebiliyor. Bu cihazlar, her gece belirlenen saatlerde verileri merkeze gönderiyor.

Peoplemeter adlı bu cihazlar, evdeki her aile bireyi için ayrı bir butonu olan bir kumandayla geliyor. Evde kim televizyon izliyorsa, o kişi butona basıyor. Ayrıca televizyonun içerisine monte edilen frekans tespit cihazı, kanal geçişlerini takip edip raporluyor ve ‘zaman ölçer’ adlı cihaz da televizyonun hangi saatlerde açılıp kapatıldığını tespit ediyor.

Peoplemeter bir hanede çok uzun süreli kalmıyor ve genellikle peoplemeter’ı kullanmaya başlayan izleyiciler her yıl % 20 oranında değişiyor.

Bu arada düzenli olarak televizyon izlemeyen aileler de sistemden çıkarılıyor. Ayrıca evin sosyoekonomik yapısı da değişiklik gösterdiğinde, örneğin evin çocuğu evlenip evden ayrıldığında da kurulan düzenek geri alınıyor.

Ses yani sosyo-ekonomik statü sadece gelirle bağlantılı değildir, eğitim ve meslek detayları da sesi şekillendirir. Örneğin; aylık geliri 7.000 TL olan üniversite mezunu bir yöneticinin ses grubu ‘A’ olabileceği gibi, aynı gelir seviyesinde ilkokul mezunu bir esnafın ses grubu ‘C2’ olabilir.

Reyting ölçümlerinde izleyiciler gelir düzeylerine göre A, AB, B, C ve D gibi gelir gruplarına bölünür.

A ve AB grubu en varlıklı gruptur. B grubu da orta gelir düzeyinin bir üst seviyesi olarak belirtilebilir.

C ve D grupları ise en düşük gelir düzeyine sahip gruplardır. Ayrıca öğrenciler de bu grubun içine girer.

Reyting ölçüm cihazının kullanılacağı evler, aileler Türkiye İstatistik Kurumundan alınan 40 ilde ortalama 132 BİN adres içerisinden istatistiki örnek seçim teknikleri kullanılarak belirleniyor.

TİAK A.Ş. Yönetim Kurulu’nun seçtiği bağımsız bir araştırma şirketi bu 44.000 hane ile yüz yüze görüşüyor ve ayrıca her yıl bu hanelerin %15 yenilenme kuralı (RTÜK Yönetmeliği) bulunuyor. Bu arada seçilen haneler sistemin ihtiyaç duyduğu haneleri hanedeki kişi sayısı, hanenin yayın alma şekli, yaşanılan bölgeler gibi daha bir çok özellik göz önünde bulundurarak tesadüfi olarak seçer.

Ölçüm sisteminde bulunan hanelere birer hediye kart tanımlanıyor ve bu kartlara aylık olarak bir bedel yatırılıyor.

Fakat bu kart nakit bir kart değil, yani sadece alışverişlerde kullanılabiliyor.

Her gün sözünü ettiğimiz reyting işte tüm bu süreçlerin sonunda ölçülüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP