Bir bayram klasiği: Baklava - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Bir bayram klasiği: Baklava
25 okunma

Bir bayram klasiği: Baklava

ABONE OL
Nisan 21, 2023 11:36
Bir bayram klasiği: Baklava
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baklava, ince yufkaların Antep fıstığı, ceviz yahut badem üzere kıyılmış fındık dolgusu ile katmanlanması ve şeker, su ve limon suyundan yapılan bir şurupla tatlandırılmasıyla yapılır. Katmanlar daha sonra altın sarısı kahverengi ve çıtır olana kadar pişirilir.

İyi bir baklava birkaç temel özelliğe sahip olmalıdır. Birinci olarak, hamur işi katmanları ince ve gevrek olmalı, dolgu ise lezzetli ve aromatik olmalıdır. Şerbet, çok ağır olmadan tatlı ve yapışkan olmalıdır. Ayrıyeten, dolguda kullanılan kuruyemişler yüksek kalitede ve ince kıyılmış olmalıdır, böylelikle her lokmaya doku ve lezzet katarlar.

Dört dörtlük baklava, ısırdığınızda paramparça olan çıtır çıtır yufkaya sahip olmalıdır. Kaliteli baklava altındaki sade yağından, ortasındaki yem yeşil fıstığından ve üzerinin altın sarısı olmasından kendini belirli eder.

Baklavanın yüz yıllardır imalinde hamur açma, şerbet kademesi fıstık içeriği kalitesinde değişiklik olmaz. Lakin sunum her vakit esnektir. Ekmek yüzyıldan beri içeriği değişmiyor. Baklavanın içeriği değişmez. Değişirse farklı tat alır. Fakat başka konular değişiklik gösterir.

Türkiye’de kişi başı yıllık baklava tüketimi yaklaşık 4.5 kilogram, bayramda ise kişi başı günlük tüketimi, olağan günlere göre yaklaşık 2,5 kat artıyor.

Antep baklavası, Avrupa Birliği’nin (AB) birinci tescilli Türk lezzeti olarak tarihteki yerini alıyor. İnce hamurlu, sade tereyağlı, fıstığın en pahalısı olan “boz fıstık” kullanılan ve her etabında ağır emek verilen Antep baklavası günde ortalama 60 ton üretiliyor.

BİR OSMANLI GELENEĞİ: BAKLAVA ALAYI

Baklava Alayı geleneği 17. yüzyılın sonlarında yahut 18. yüzyılın başlarında ortaya çıktı.

Ramazan ayının 15. gününde padişah, halife sıfatıyla Hırka-i Şerif’i ziyaret ettikten sonra, İstanbul’da yeniçeri ve öteki asker ocaklarına, her on nefere bir sini düşecek formda saray baklavası gönderilirdi.

Baklavaların asker tarafından teslim alınışı ve kışlalara götürülüşü, gösterişli bir merasim halinde olur, bu merasime “Baklava Alayı” denirdi.

Halk ise baklava alayını seyretmek için sokaklara dökülür, padişaha ve askere sevgi şovlarında bulunurdu.

Yeniçeri Ocağı’nın kaldırıldığı 1826 yılında son bulan Baklava Alayı, unutulmaya yüz tutmuş gelenekleri yaşatmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından “baklavanın ana vatanı” Gaziantep’te gerçekleştirilecek. İstasyon Parkı’nda bugün saat 22.00’de sembolik olarak geleneğe uygun çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

KAYNAK : Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP