Michelin Rehberi'ne Tavsiye Edilen Beyti Restoranı Birlikte İnceliyoruz - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Michelin Rehberi’ne Tavsiye Edilen Beyti Restoranı Birlikte İnceliyoruz
20 okunma

Michelin Rehberi’ne Tavsiye Edilen Beyti Restoranı Birlikte İnceliyoruz

ABONE OL
Kasım 13, 2022 06:30
Michelin Rehberi’ne Tavsiye Edilen Beyti Restoranı Birlikte İnceliyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Michelin İstanbul için özel olarak düzenlediği bir çok restoranın rehberine dahil olduğu Michelin Rehberi’ni açıkladı. Bu rehber listesi içerisinde en yüksek yeme-içme standartlarına sahip restoranlar yer alıyor. Zorlu Sahne Sanatları Merkezi’nde 11 Ekim 2022 tarihinde bir tören sırasında açıklanan seçime 53 restoran katıldı. Bu restoranlardan, 1 tanesi 2 Michelin yıldızı, 1 restoran Michelin Green Star, 10 restoran Bib Gourmand ödülü ve 38 restoran “tavsiye edilen restoranlar” unvanı aldı. Michelin Rehberi’ne tavsiye edilen Beyti restoranın menüsünü, en çok tercih edilen yemeklerini ve Beyti’nin hikayesini gelin birlikte inceleyelim 👇

Bir yemeğe ismini vermiş!

Güler ailesi 1934 yılında Kırım’dan göç etmiştir. Bakkal ve fırıncı olan babası Abdülmuttalip Güller, 1945’te işleri istediği gibi gitmeyince 4 masalı 20 kişilik bir lokanta açtı. Başlangıçta kuru fasulye ve pilav satarken köfte ve ızgara et yapmaya başlamışlar. Günde 2 kilo et işleniyordu. Restoranın ilk kuralı, müşterilere güler yüzle hizmet yapmak ve temiz vermekti. Zaman geçtikçe işler büyüdü ve kasapların olduğu meydanda daha büyük bir dükkana taşındılar. Bölgede yaklaşık 30 kasap vardı. Beyti Güler eti bu kasaplardan öğrenmiş ve 1950’lerde çok meşhur olmuştur. Beyti’nin tanınmasında dönemin ünlü gazetecilerinin de payı varmış: Burhan Felek ve Ahmet Emin Yalman, Beyti üzerine yazan ilk iki gazeteci olmuşlardır. Beyti, Celal Bayar’ın cumhurbaşkanı olduğu dönemde Florya Köşkü’nde görev yaptı. İsmet İnönü’yü de restoranlarında ağırladılar.

Beyti, dünya çapında ödüller aldı.

1965’te New York Herald Tribune, Beyti Güler’in hayatı ve Beyti’nin ticari sırları ve hobileri hakkında bir makale yayınladı. İstanbul’da seçkin aileler için kaliteli, mükemmel mekanlar, iyi yemek denilince akla ilk gelenlerden biri Beyti’dir. Dünya çapında birçok firmadan ve ulusal ve uluslararası birçok medya kuruluşundan ödüller aldılar. Arthur Miller, Danny Kaye, Jimmy Carter, Sylvie Vartan, Richard Nixon, Jacques Chirac, Johnny Hallyday, Süleyman Demirel ve Mihail Gorbaçov Beyti’nin önemli müşterilerinden sadece birkaçı. Bugün Beyti Et Lokantası, 2’si özel olmak üzere 11 salon, 3 teras ve 5 mutfaktan oluşmakta ve aynı anda 450 kişiyi ağırlayabilmektedir. Florya da, 3000 metrekare taban alanına sahip üç katlı bir binada yer almaktadır. Fuaye alanındaki küçük bir müzede , dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin hediyelerini sergiliyor. Her salonun duvarları, burada yemek yiyen politikacıların ve sanatçıların fotoğraflarıyla süslenmiştir.

Beyti de hijyen ve tazelik oldukça önemli!

Beyti de hijyen ve tazelik oldukça önemli. Bunu firmanın şu uygulamasından da anlayabilirsiniz: Çalışanlar her gün giymiş oldukları giysileri çıkarıp kirliye atıyor, ertesi gün ise temizini giyiyorlar. Bütün sofra takımları akşam toplanıyor, tüm bunlar yıkanmaya gidiyor. Müşteri oturmadı, kirlenmedi yok. Beyti Güler bu temizlik alışkanlığını annesinden almış. Annesi gömleğini o koşullarda bile günde iki defa yıkarmış. Beyti’nin kendi ismini taşıyan Beyti kebabı kuzu kontrfilesi içine, kuzu bonfile konarak yapılıyor. Bu kebabı ülkenin birçok lokantasında bu adla fakat değişik formatlarda görmek mümkün. Beyti Güler’in oğlanları Cüneyt ve Ahmet Beyler de babalarının yanında bu işi idame ettirmek suretiyle bu gösterimi öğreniyorlar.

Beyti, “Etin en iyi piştiği yer!”

“Etin En İyi Piştiği Yer..” sözü Beyti için söylenmiş, Türk ve Dünya basınında çokça konuşulmuş gurur duyduğumuz bir et restoranı olmuştur. Beyti restoranı tarafından ünlenen ve marka değeri olarak tescillenen Beyti Kebap, yaklaşık 70 yıldır İstanbul’un simgelerinden biri. Beyti Güler, Beyti’nin isim babasıdır. Bu kebap çeşidi Güneydoğu Anadolu bölgesinde Türk mutfağında yaygın olarak yapılmakta ve sevilmektedir.

Beyti Restorana ulaşmak isteyenler için: 

Adres:  Şenlikköy Mahallesi, Orman Sokak No:6-8, Florya/Bakırköy, İstanbul

Telefon: 0 212 663 29 90

Beyti’nin Instagram adresi

Michelin Rehberinde ise Beyti için şu yorum yapılmış:

‘__Beyti Güler, İstanbul’da yaşayan bir efsane. 1980’lerden bu yana İstanbullular, nostaljik Türk büyüsünün harika bir örneği olan bu şık binaya akşam yemeğine geliyor. Mutfağın merkezinde kömür ızgara var; bu ızgara ile deneyimli şef her türden eti mükemmel seviyede pişiriyor. Geleneksel kebaplar, tam da olması gerektiği gibi.’ (1)

Beyti’nin menüsünde birbirinden lezzetli yemekler bulunuyor.

Beyti’de döner lezzeti.

Beyti’de lezzetli tatlı tabağı.

Zeytinyağlı sevenler için, enginar.

Beyti’de süt kuzusu ciğeri.

www.instagram.com

Beyti’de gerçek beyti kebap.

www.instagram.com

İki kişi için ortalama 700-1000 TL değişken fiyata sahip.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP