X
Mutfağınızda Şef Rüzgarları Estireceğiniz Birbirinden Pratik Sebze Doğrama Şekilleri

Mutfağınızda Şef Rüzgarları Estireceğiniz Birbirinden Pratik Sebze Doğrama Şekilleri

ABONE OL
Ocak 6, 2023 04:36
Mutfağınızda Şef Rüzgarları Estireceğiniz Birbirinden Pratik Sebze Doğrama Şekilleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutfakta en sık kullandığımız şeylerin başında bıçak gelmektedir. Mutfakta en çok yapılan işlemde sebze, meyve ve et ürünlerini doğramaktır. Hemen hemen her gün mutfakta birçok ürünü doğradığınız. Fakat bu doğrama işlemini yaparken doğru bir şekilde kesme yöntemini kullandınız mı? Evrensel doğrama teknikleri nelerdir? Hangi sebze nasıl doğranmalıdır? Tüm bu sorularınıza cevap arıyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

‘Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir.’

‘Bu içerik marka işbirliği içeriyor olabilir.’

1. Sütun gibi sebzeler: Jülyen doğrama

Jülyen doğrama şekli mutfakta en çok kullanılan doğrama şeklinden biridir. Sebze ve et gibi ürünlerin bıçak sırtı kalınlığında, yaklaşık 3-4 cm uzunluğunda, ince çubuklar halinde doğrama şeklidir. Bu doğranma şekli genellikle tabak sunumlarında ve garnitürlerin kesiminde sıklıkla kullanılır. En önemlisi doğradığınız her ürünün eşit kalınlıkta olmasıdır.

2. Jülyenin daha irisi: Batonet doğrama

Yarım veya bir santimetre kare şeklinde 4-6 cm uzunluğunda olan doğramadır. Jülyen doğramının daha irisidir. Kızartmalık patatesler genellikle batonet şekilde doğranır.

3. Küp küp: Mirepoix doğrama

Türk mutfağında en çok kullanılan küp küp doğrama ya da kuşbaşı doğrama şeklinde isimlendirilir. Mirepoix doğrama ile bir yemek kaşığına ortalama 3-4 tane küp sığacak şekilde büyüklükte ayarlanır.

4. Fare dişi tekniği: Brunoise doğrama

Brunoise doğrama için öncelikle sebzeler jülyen şekilde doğranır daha sonra brunoise doğrama şekline geçilir. Bu doğrama biçimi neredeyse bütün yemeklerde kullanılır. Özellikle soğan ve biber için en çok kullanılan doğrama biçimidir. Soğan doğrama teknikleri arasında en sık kullanılan yöntem brunoise doğramadır. Türk mutfağında “soğanları yemeklik doğrama” olarak geçen bu kesim şeklinde ürün küçük küpler haline getirilir.

5. Brunoise doğrama şeklinin daha irisi: Jardin

Brunoise doğrama tekniğinde elde edilen parçalar biraz daha kalın doğranırsa jardin doğranmış olur. Bu yöntemde de küpler elde edilir.

6. Jardin doğrama şeklinin daha irisi: Masedon doğrama

Jardin doğrama şeklinin bir üst modeli ise masedon kesme şeklidir. Masedon kesilen küp şeklindeki parçalardan bir yemek kaşığına yaklaşık 10 tane sığması gerekir. Zaman zaman et yemeklerinde tercih edilir.

7. Dilim dilim: Vichy doğrama

Vichy doğrama şekli en sık tercih edilen şekildir. Silindir şeklindeki sebze ve meyveleri doğramak için kullanılan bir doğrama biçimidir. Salatalık, havuç, muz, çilek gibi meyve ve sebzeleri doğrarken en çok bu yöntem kullanılır.

8. Küçük şeritler: Chiffonade doğrama

Fransızca ’da küçük şeritler anlamına gelmektedir. Chiffonade sayesinde sebzeler ince şeritler halinde pratik ve hızlı bir şekilde doğranmış olur.

9. Diğer adı days olan: Peyzan doğrama

Bir santimetre kare yüzeyinde ve bıçak sırtı kalınlığında olan doğrama şeklidir. Kare şerit formunu yakalayabilmek için önce ürünün dış kısımları köşeli hale getirilir. Sonrasında vichy yönteminde olduğu gibi kesim tamamlanır.

10. Rastgele: Matignon doğrama

Peyzan doğrama yönteminde rastgele büyüklüklerde parçalar elde ederek ilerlerseniz matignon doğrama yapmış olursunuz. Matignon doğrama stili sebze yemekleri ve sebze çorbaları hazırlarken kullanılabilmektedir.

Her doğrama şeklini rahatlıkla yapabilmenizi sağlayacak bıçaklar için buraya bakabilirsiniz.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP