X
Pizzalar Yuvarlak Olmasına Rağmen Kutuları Neden Kare Şeklinde Olur?

Pizzalar Yuvarlak Olmasına Rağmen Kutuları Neden Kare Şeklinde Olur?

ABONE OL
Kasım 13, 2022 14:41
Pizzalar Yuvarlak Olmasına Rağmen Kutuları Neden Kare Şeklinde Olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bazı şeyler vardır ki neden böyle olduğuna bir türlü anlam veremeyiz. Yuvarlak pizzaların kare kutuya konması da tam olarak bunlardan bir tanesi ama aslında bunun mantıklı bir açıklaması var! Kafamızı kurcalayan bu sorunun cevabı için…👇

Kaynak: https://www.bacinos.com/why-does-roun…

Yuvarlak biçimdeki pizzaların neden kare kutulara konduğunu mutlaka merak etmişsinizdir.

Bu sorunuzu içeriğimizde cevaplıyoruz! Pizzalar neden kare kutulara konuyormuş gelin bakalım.

Önce pizzanın neden yuvarlak olduğuna başlamakta fayda var.

Pastalar ve turtalar gibi pizzalar da genellikle, her zaman olmasa da, yuvarlaktır. İstisnalar yok mu? Tabii ki var. Örneğin Sicilya pizzası her zaman kare bir kalıpta pişirilir ve kare veya dikdörtgen dilimler halinde kesilir.

Öncelikle, daha pizza hazırlanırken zaten bir yuvarlak elde etmiş oluyoruz.

Yani pizza şefleri hamuru gerdiklerinde, elleri arasında çevirir ve bunu yaparken de bir yandan çevirirler. Bu, her yerde eşit kalınlık olan güzel bir ince taban sağlar. Tüm bu dönüşler de aynı zamanda dairesel bir şekille sonuçlanır. Bir diğer sebep ise daire şeklinin pizzanın her yerinin eşit şekilde pişmesini sağlamasıdır. Pizzanın kenarları merkezden tam olarak aynı uzaklıktadır ve bu da fırınınız eşit şekilde ısındığı sürece kenar kısımlarının aynı miktarda kızaracağı ve çıtır olacağı anlamına gelir.

Son olarak, yuvarlak bir pizzayı kesmek daha kolaydır.

Tekerlek biçimindeki pizza kesme aleti sayesinde meşgul bir pizzacıda bile hızlıca pizzayı dilimlere ayırmak mümkündür. Bu da daha hızlı üretim, daha mutlu müşteriler ve daha fazla kâr anlamına gelir.

O zaman bu pizza kutuları neden kare?

Kutu üreticileri genellikle birçok farklı ürün türü için kutu yaparlar. Örneğin pizza için kullanılan karton kutu, çikolataları da göndermek için kutular yapan bir fabrikadan gelmiş olabilir. Makineler farklı ebatlarda kare kutular yapmak için tasarlanmıştır. Kutu tek bir karton parçasından kesilebilir ve katlanarak şekil verilebilir. Bu işlem ucuz, hızlı ve kolaydır.

Kutu yapma makineleri, büyük veya küçük bir kutu üretmek için yeniden kalibre edilebilir ancak kutunun şeklini değiştirmek oldukça zordur.

Bunu yapmak için, makinelerin düz çizgiler kadar eğrileri de kesebilmesi ve birden fazla karton parçasından kutuları bir araya getirebilmesi gerekir. Diğer kutuların çoğu da kare olduğundan, bu sadece pizza kutuları için bir makine yapmak anlamına gelir. Bu durum da o kutuları çok pahalı hale getirir. Ne kadara mal olacağı bilinmez ancak pizza satmanın çok rekabetçi bir sektör olduğunu biliyoruz. Yani fiyatları yükselten her şey pizzanızı rakiplerinizin yanında dezavantajlı hale getirecektir. Yuvarlak bir pizza kutusu yapmak zahmetine girmek de kimsenin göze alabileceği bir durum değil.

Gelelim bir diğer nedene. Şekil açısından dikdörtgen ve kare birbiriyle uyumluyken, yuvarlak tabii ki buna dahil değildir.

Yani kare ve dikdörtgen kutuları yan yana bir yere yerleştirebilirsiniz. Aynı boyutta olmasalar bile, genellikle mevcut alanı oldukça iyi kullanacak şekilde yerleştirmek mümkündür. Bu da saklaması ve taşıması kolay olduğu anlamına gelir ama yuvarlak kutular için bu mümkün değildir. Fabrikalardan mağazalara ve tüketicilere ulaşmak için uzun mesafeler kat eden tonlarca çikolatayı ve yuvarlak kutularda olduğunu hayal edin. Onları olabildiğince birbirine yaklaştırsanız da, yine de sadece bir noktada dokunacak ve kenarlar arasında çok fazla boş alan olacaktır. Nakliye esnasında aradaki bu boşluklar hem daha az ürün taşımanıza hem de maddi açıdan zarar görmenize neden olacaktır. Bu çok verimsizdir ve çoğu kutunun dikdörtgen veya kare olmasının nedeni de budur.

Özet olarak, yapılması en kolay şekil kare olduğu için pizza kutuları karedir ve de kare kutular kolayca ve ucuza saklanabilir ve aynı zamanda taşınabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP